Vrednost projektov, ki čakajo odločitev agencije za okolje, ni znana

Avtor: Matej Zwitter

 

TRDITEV

»Na agenciji Republike Slovenije za okolje trenutno stoji, mislim da, več kot 400 projektov. V teh 400 projektih je na deset tisoče delovnih mest. Je, če hočete, na desetine milijonov davkov in prispevkov, ki niso pobrani, /.../ in seveda v teh zaostalih projektih je ogromno izgubljenih priložnosti za mlade, ki morajo potem te priložnosti iskati v tujini.«


OCENA



 
 
Janez Janša je v državnem zboru dejal, da na odločitev agencije za okolje čaka več kot 400 projektov. Foto: Stanko Gruden/STA

Janez Janša je v državnem zboru dejal, da na odločitev agencije za okolje čaka več kot 400 projektov. Foto: Stanko Gruden/STA

Poslovanje podjetij je bilo v Jugoslaviji bolj enostavno, kot je danes, je ob predstavitvi programa nove vlade v državnem zboru 6. marca dejal Janez Janša. Podjetja poslujejo oteženo zaradi predpisov, ki so se od devetdesetih let podeseterili, je dejal in napovedal debirokratizacijo.

Prav tako je zatrdil, da na agenciji za okolje (Arso) trenutno stoji več kot 400 projektov, v katerih je več deset tisoč delovnih mest in več deset milijonov evrov davkov in prispevkov. Na izjavo nas je opozorila dopisna članica uredništva Oštra, preverili pa smo jo brez pojasnila o tem, na kateri vir se je v izjavi oprl Janša, saj nam v poslanski skupini SDS na vprašanje niso odgovorili (v času seje je bil Janša še poslanec). Vprašanje smo poslali tudi v kabinet predsednika vlade, a odgovora nismo prejeli.

Na odločitev čaka 327 vlog

Vlagatelj mora pred začetkom manjšega posega v okolje, kot je gradnja sončne elektrarne, pridobiti odločitev agencije, ali zanj potrebuje okoljevarstveno soglasje. Če agencija v tem predhodnem postopku odloči, da ga potrebuje, nato odloča še o podelitvi soglasja. 

Pri večjih posegih v okolje, denimo pri gradnji avtocest in hitrih cest, je pridobitev okoljevarstvenega soglasja obvezna, predhodni postopek pa ni potreben.

Po podatkih Arsa je 6. marca, na dan Janševega govora, na odločitev agencije v navedenih postopkih čakalo 327 vlog, od tega 279 za odločitev v predhodnem postopku in 48 za pridobitev okoljevarstvenega soglasja. Podatkov o vrednosti investicij, predvidenem številu delovnih mest in davčnih prihodkih od investicij, ki čakajo na odločitev agencije za okolje, na Arsu nimajo. 

Večmesečni zaostanki

O vlogi za izdajo okoljevarstvenega soglasja mora Arso po zakonu o varstvu okolja odločiti v štirih mesecih. Če vpliv na okolje sega tudi v sosednje države, se rok zaradi usklajevanja lahko podaljša. Toda agencija je decembra lani v odgovoru na poslansko vprašanje poslanca SNS Zmaga Jelinčiča zapisala, da v povprečju za odločitev potrebuje pol leta. 

Od leta 2018 do lani se je delež odločitev o izdaji okoljevarstvenega soglasja, sprejetih v predpisanem roku, po podatkih Arsa zmanjšal z 58 na 51 odstotkov.

Kot je agencija še zapisala v odgovoru poslancu, je čas obravnave daljši od povprečja predvsem, kadar vlagatelj odda nepopolno vlogo ali se postopek podaljša zaradi vključevanja stranskih udeležencev. Ti so lahko prebivalci iz okolice nameravane investicije ali nevladne organizacije s statusom organizacije v javnem interesu.

Zaostanki v predhodnih postopkih so še večji kot pri odločitvah o izdaji okoljevarstvenega soglasja. Zakonski rok za odločitev v predhodnem postopku je dva meseca, povprečni čas reševanja vlog pa je bil sredi lanskega decembra eno leto, so med drugim še pojasnili Jelinčiču. Lani so 35 odstotkov predhodnih postopkov končali v predpisanem roku, predlanskim pa 41 odstotkov, kažejo podatki, ki so nam jih poslali z Arsa.

Zaostanki, tako tisti v predhodnih postopkih kot tisti pri odločitvah o izdaji okoljevarstvenega soglasja, so med drugim posledica večjega števila vlog v obdobju gospodarske rasti, ko se agencija ni kadrovsko okrepila, so za Razkrinkavanje.si pojasnili na Arsu. Število vlog v predhodnih postopkih in postopkih za pridobitev okoljevarstvenega soglasja se je od leta 2018, ko jih je bilo 819, lani povečalo na 854, letos pa jih je bilo do 12. marca že 456.

Poudarili so še, da so njihove odločitve strokovne, kar po njihovem mnenju dokazuje majhen delež uspešnih pritožb. Od leta 2011 so v povprečju sprejeli sedem tisoč odločitev na leto, upravno sodišče pa je v tem času pritrdilo povprečno desetim pritožnikom na leto. To pomeni, da so bile odločitve Arsa dokazano neustrezne v 0,14 odstotka primerov.

Premier Janez Janša je v državnem zboru dejal, da na Arsu stoji več kot 400 projektov, ki bi lahko prinesli več deset tisoč delovnih mest in več deset milijonov evrov davkov in prispevkov ter da so izgubljena priložnost za mlade. Vira za to trditev ni navedel, prav tako nam dodatnih pojasnil niso poslali iz poslanske skupine SDS. 

Po podatkih Arsa je na začetku marca na odločitev agencije, ki je pogoj za zagon investicije, čakalo 327 projektov. Podatkov o predvidenem številu delovnih mest zaradi teh investicij in njihovih davčnih posledicah na Arsu nimajo. Trditev je neutemeljena.


Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Siva+cona.png

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png