Dostavljavec hrane iz Pavie ni italijanski ničti pacient

Avtorja: Katarina Bulatović, Lorenzo Bagnoli (IRPI)

 

TRDITEV

»Pacient številka nič v Italiji: To je pakistanski migrant, ki se ni izoliral in testiral na koronavirus«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24TV.si


 
 
Fotografija je simbolična. Foto: STA/HINA

Fotografija je simbolična. Foto: STA/HINA

V Italiji domnevajo, da je »pacient nič«, ki naj bi v tej državi povzročil pandemijo koronavirusa, pakistanski migrant, je poročal spletni portal Nova24TV. Testiranje na koronavirus in karanteno v svojem domu v mestu Pavia naj bi zavrnil ter še naprej kuhal in raznašal hrano v eni od kitajskih restavracij na severu Italije, so med drugim dodali.

Pri tem so se sklicevali na tvit uporabnika Constitutional Nobody z uporabniškim imenom USSA news, sicer avtorja ameriškega skrajno republikanskega bloga The Tea Party. Uporabnik je na twitterju delil fotomontažo dveh fotografij, to so na portalu Nova24TV poobjavili in v naslovu prispevka zapisali: »Pacient številka nič v Italiji: To je pakistanski migrant, ki se ni izoliral in testiral na koronavirus.« Na eni od fotografij so z rdečo prekrili obraz temnopoltega dostavljavca hrane.

Spletni portal Nova24TV je ob prispevku objavil fotomontažo dveh fotografij, ki je manipulativna, saj s koronavirusom ni neposredno povezana. Vir: Nova24TV.si

Spletni portal Nova24TV je ob prispevku objavil fotomontažo dveh fotografij, ki je manipulativna, saj s koronavirusom ni neposredno povezana. Vir: Nova24TV.si

Vendar fotografija kolesarja v kratkih hlačah na levi strani fotomontaže ne prikazuje domnevnega ničtega pacienta. Je last italijanske tiskovne agencije Ansa, kjer so pojasnili, da je arhivirana pod ključno besedo »kolesarji« in ne pod besedo »migranti«. 

Fotografijo je v prispevku o pravicah kolesarjev oktobra lani objavil italijanski časnik Corriere Della Sera. Objavljena je bila torej mesece pred prvimi okužbami s koronavirusom v državi.

Fotografija, ki naj bi domnevno prikazovala ničtega pacienta, je bila objavljena mesece pred prvimi okužbami v Italiji. Vir: Corriere Della Sera

Fotografija, ki naj bi domnevno prikazovala ničtega pacienta, je bila objavljena mesece pred prvimi okužbami v Italiji. Vir: Corriere Della Sera

Prav tako je s posnetka mogoče sklepati, da fotografija kolesarja ni nastala v italijanskem mestu Pavia, kjer naj bi po poročanju portala živel pakistanski migrant. Po primerjavi ozadja na fotografiji kolesarja z orodjem Google Earth smo ugotovili, da je bila ta posneta na trgu Maggio v Milanu, ki je od središča Pavie oddaljen približno 40 kilometrov.

Fotografija je bila posneta v Milanu, ne v Pavii, lahko sklepamo na podlagi orodja Google Earth. Vir: Google Earth

Fotografija je bila posneta v Milanu, ne v Pavii, lahko sklepamo na podlagi orodja Google Earth. Vir: Google Earth

Desna fotografija na fotomontaži prikazuje vhod v kitajsko restavracijo, v kateri naj bi delal domnevni pakistanski migrant, toda dejansko gre za kitajsko restavracijo Shanghai v mestu Lecce na jugu Italije, ki je od Pavie oddaljeno več kot tisoč kilometrov. S spletnim orodjem za preverjanje izvora fotografij TinEye smo ugotovili, da je bila fotografija restavracije objavljena na potovalnem portalu Tripadvisor.

Kitajska restavracija na fotografiji je v italijanskem mestu Lecce, ne v Pavii, kot so zatrdili na portalu. Vir: Tripadvisor.com

Kitajska restavracija na fotografiji je v italijanskem mestu Lecce, ne v Pavii, kot so zatrdili na portalu. Vir: Tripadvisor.com

Pri svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da ni dokazov za trditev, da je prav neki migrant iz Pakistana ničti pacient. »Italijanske pristojne službe so jasne: v tej fazi ni mogoče identificirati pacienta nič,« so dodali.

Italijanski inštitut za zdravje (ISS) je v epidemiološki raziskavi odkril, da so se prvi trije pacienti v Italiji najbrž okužili na Kitajskem, vsi drugi pa v državi. Še vedno pa na inštitutu niso potrdili, kako je koronavirus prišel v Italijo, so zapisali v poročilu 9. marca.

Lažna novica zakrožila po spletnih medijih

Prispevek s podobno vsebino in isto fotomontažo so objavili še v Celjskem glasniku in več tujih spletnih medijih. Spletno orodje TinEye je pokazalo, da so članek z isto fotomontažo 29. februarja prvi objavili na italijanskem portalu Voxnews. »Skrivnost o tem, kako je prišel virus v Italijo, se počasi razpleta,« so zapisali ob fotografiji. Na portalu, kjer je več negativnih prispevkov o migrantih, so poročali, da je imel migrant iz Pavie koronavirus, vendar je kljub temu še naprej delal v kitajski restavraciji.

»Fotografija je arhivska,« so za Razkrinkavanje.si pojasnili pri Voxnews. Dodali so, da so novico povzeli po prispevku italijanske agencije Adnkronos, ki je 2. marca poročala, da je policija v Pavii ustavila moškega pakistanskega rodu, ki je bil okužen s koronavirusom, vendar je kljub temu delal v restavraciji, zato ga je oglobila.

Policija v Pavii je dogodek potrdila novinarju italijanskega centra za preiskovalno novinarstvo IRPI, partnerja Oštra. Pojasnili so tudi, da je bila kitajska restavracija, ko so jo pregledali, že zaprta: »Celo vrsto restavracij v lasti kitajskih državljanov so lastniki že ob prvih znakih koronavirusa v Italiji preventivno zaprli.« 

Uredništva spletnih portalov Nova24TV, Celjski glasnik in The Tea Party se na naša vprašanja niso odzvala. 

Fotomontaža, ki so jo objavili, ne prikazuje pakistanskega migranta iz Pavie, ki je kljub okužbi s koronavirusom dostavljal hrano. Sestavljena je iz fotografij, ki ne prikazujeta italijanskega ničtega pacienta in kitajske restavracije, v kateri naj bi delal. Fotomontaža je povsem izmišljena.

Italijanske oblasti ne vedo, kdo je ničti pacient, pakistanski dostavljavec kitajske hrane iz Pavie, o katerem so poročali italijanski mediji, pa je bil zaposlen v restavraciji, ki je bila ob pregledu policije že zaprta. Objava je lažna.

 
 

Razkrinkavanje_LaznaObjava.png

Lažna objava

Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png