Vsebina »predporočnih pogodb« ni javna

Avtorica: Katarina Bulatović

 

TRDITEV

Med najbolj znanimi [ki so podpisali predporočno pogodbo] je režiser Jan Cvitkovič.

Vašo predporočno pogodbo si lahko ogleda vsak.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Pop TV


 
Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

»Interpretacija je napačna. Predporočne pogodbe nisem nikoli podpisal,« je za Razkrinkavanje.si zatrdil režiser Jan Cvitkovič. Po poročanju televizije Pop TV naj bi bil med prvimi, ki so sklenili predporočno pogodbo. To si lahko po novem ogleda vsakdo, je dejal voditelj v napovedi prispevka.   

Jan Cvitkovič je na facebooku pred dnevi zapisal, da so ga na Pop TV omenili kot enega prvih Slovencev, ki so sklenili predporočno pogodbo. »Danes so me klicali s 24ur in hoteli z mano delat intervju na to temo. Wtf? Poročil sem se samo enkrat, leta 2000, v Las Vegasu, ko še nisem slišal za predporočno pogodbo ...« Preverili smo, kaj drži. 

Ena od novosti družinskega zakonika, ki so začele veljati aprila letos, je možnost sklenitve pogodbe o ureditvi premoženjskopravnih razmerij. Zakonca ali partnerja se lahko z njo dogovorita o premoženju v času zveze, zakona in v primeru ločitve, določa zakonik. Register parov, ki to storijo, vodi notarska zbornica in je javen.  

»Družinski zakonik ne govori o predporočni pogodbi. To poimenovanje ni točno,« je zmešnjavo z izrazi za Razkrinkavanje.si pojasnila predsednica notarske zbornice Sonja Kralj. Uporaba izraza, ki ga v zakoniku ni, je lahko zavajajoča, meni predsednica zbornice, saj lahko pogodbo sklenejo pari pred poroko ali kadarkoli v času zakona, pa tudi zunajzakonska partnerja. 

Cvitkovič je za Razkrinkavanje.si potrdil, da je junija letos podpisal pogodbo o ureditvi premoženjskopravnih razmerij, torej pogodbo, za katero se je uveljavil izraz predporočna, zaradi česar je nastal nesporazum, o katerem je pisal na družbenem omrežju.


Omejitev s časom

»Še posebno televizijski novinarji smo omejeni s časom in smo temo zaradi lažjega razumevanja pogosto prisiljeni poenostaviti,« je za Razkrinkavanje.si pojasnila avtorica televizijskega prispevka. 

»V prvem delu prispevka sem zato razložila, da gre za tako imenovano pogodbo o ureditvi premoženjskopravnih razmerij, ki ji zgolj po domače rečemo predporočna pogodba. Prav tako smo v prispevku ves čas uporabljali izraz partner in ne zakonec,« je povedala.   

Dodala je, da iz javne objave notarske zbornice ni razvidno, ali je režiser Jan Cvitkovič pogodbo sklenil pred poroko ali po njej oziroma ali gre za registrirano partnersko skupnost.


Kdo bo videl vašo pogodbo

Na Pop TV so še poročali, da si bo skladno z zakonodajo premoženjska razmerja med podpisnikoma pogodbe lahko ogledal vsak, zaradi česar se v uradu informacijskega pooblaščenca sprašujejo, ali ni to prehud poseg v zasebnost. Po novem si lahko pogodbo ogleda vsakdo, je dejal voditelj oddaje v napovedi prispevka. 

Iz registra notarske zbornice so javnosti razvidni ime in priimek ter naslov obeh podpisnikov, pa tudi datum vpisa pogodbe v register, začetek veljavnosti pogodbe, morebitne spremembe in podatki o notarju, ki pogodbo hrani. 

»Vsebina pogodbe pa seveda ni javna,« je pojasnila predsednica zbornice. Vanjo lahko vpogledajo tisti, ki bi izkazali pravni interes, in sodišče v primeru postopka, v katerem je odločitev odvisna od vsebine pogodbe.

Javnost ima torej dostop do vpogleda v osnovne podatke o pogodbi v registru, ne pa v njeno vsebino.

»Bistvo je, da je vpogled možen, medtem ko pri drugih 'osebnih' pogodbah, denimo kupoprodajni ali darilni, ni,« je voditeljevo napoved prispevka pojasnila avtorica. »Novinarji moramo reči bobu bob, zato smo rekli, da je javno, ker pač je javno, saj je vpogled v pogodbo omogočen.«

Trditev, da je režiser Jan Cvitkovič podpisal predporočno pogodbo, ni točna, saj gre za pogodbo o ureditvi premoženjskopravnih razmerij. To lahko skleneta tudi neporočena partnerja, in sicer kadarkoli pred ali med razmerjem in tudi po tem, ko se to konča. Novinarka je v prispevku na razliko med izrazoma jasno opozorila. Prispevku zato dajemo oznako drži, četudi so termin, ki je zavajajoč in se je uveljavil v drugih medijih, v prispevku večkrat uporabili.

Napoved prispevka, v kateri je voditelj dejal, da lahko v »predporočno pogodbo« vpogleda vsak, pa ne drži. Kot smo pojasnili, ima javnost vpogled le v osnovne podatke o pogodbi, v njeno vsebino pa ne, kar so pojasnili v nadaljevanju prispevka. Trditev voditelja zato označujemo za šlamparijo.


Drzi.png

Drži
Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.


Razkrinkavanje_Napaka.png

Šlamparija
Objava, v kateri se je avtorju prikradla napaka, zato je objavil netočne informacije ali posredoval nepreverjene informacije drugega vira. Ključno pri tem je, da mora biti očitno, da je avtor napako storil nenamerno oziroma brez namena netočno obveščati javnost.
Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
 

Vsebine Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.