Denar iz davčnih oaz za elitno šolanje otrok srbskega finančnega ministra
Milica Vojinović (KRIK); priredba Oštro
—
Aktualni srbski finančni minister Siniša Mali je v času, ko je bil župan Beograda, svojim trem otrokom plačal elitno šolanje, ki je stalo več, kot so znašali njegovi uradni prihodki. Preiskava srbskega preiskovalnega portala Krik je pokazala, da so mu denar nakazala tri podjetja iz davčnih oaz, povezana s Srbijo, pa tudi s Slovenijo.
Mednarodna šola v Beogradu za poučevanje otrok mestne elite. Foto: isb.rs
Mednarodna zasebna šola v Beogradu deluje v elitnem delu srbskega glavnega mesta, letna šolnina pa tam stane več, kot znaša letna plača župana. Prestižno šolo so kljub visoki ceni obiskovali vsi trije otroci nekdanjega beograjskega župana Siniše Malija.
Mali, ki je aktualni srbski finančni minister in tesen zaveznik predsednika republike Aleksandra Vučića, je v sedmih letih za šolnino otrok plačal slabih 235 tisoč evov, čeprav je v času njihovega šolanja prejemal plačo tisoč evrov na mesec.
Leta 2016, ko je bil Mali še beograjski župan, je v ločitvenem postopku na sodišču trdil, da so stroške zasebne šole »plačali njegovi prijatelji, ki jih je spoznal v tujini in ki nimajo nobene zveze s Srbijo«.
Srbska protikorupcijska agencija je na podlagi njegove trditve sprožila preiskavo in ga ovadila tožilstvu. Toda Mali se je ovadbi izognil tako, da je v dogovoru s tožilstvom dva tisoč ameriških dolarjev nakazal dobrodelni organizaciji.
Mednarodna mreža za preiskovanje organiziranega kriminala in korupcije (OCCRP) in njen srbski partner Krik sta ugotovila, da je denar za šolnine Malijevih otrok na beograjski zasebni šoli prišel prek treh podjetij iz davčnih oaz, katerih lastniki in njihovi posli so povezani s Srbijo.
Tortola, največji otok Britanskih Deviških otokov. Foto: Pixabay.
OCCRP in Krik sta že leta 2015 poročala, da je večino od dobrih 150 tisoč dolarjev, kolikor so stale šolnine Malijevih otrok, med letoma 2010 in 2015 plačalo podjetje Alessio Investment Ltd., registrirano v davčni oazi Britanski Deviški otoki. Mali je bil direktor in lastnik tega podjetja, katerega vira financiranja ni bilo mogoče ugotoviti, saj se na prošnje za komentar ni odzvalo.
Malijevo podjetje je leta 2016 po poročanju OCCRP in Krika prenehalo plačevati šolnino, finančno vrzel pa sta zapolnili dve drugi podjetji, prav tako iz davčnih oaz. Novinarjem ju ni uspelo neposredno povezati z Malijem, vendar njune transakcije kažejo, da sta bili ustanovljeni z namenom prikrivanja vira denarja za plačilo zasebni šoli.
Eno izmed teh podjetij je bilo prav tako registrirano na Britanskih Deviških otokih in je pripadalo srbskemu poslovnežu Branku Jovanoviću.
O drugem je znano le, da je bilo registrirano na Cipru, s pomočjo Oštra pa sta ga OCCRP in Krik lahko povezala s Slovenijo.
Po letu 2016 je šolnine Malijevih otrok namesto podjetja Alessio Investment Ltd. vplačevalo podjetje Evon Invest & Trade Corp., prav tako z Britanskih Deviških otokov. V letih 2016 in 2017 je nakazalo 60 tisoč evrov.
Pandorini dokumenti kažejo, da je lastnik podjetja Evon Invest & Trade Corp. srbski poslovnež Branko Jovanović, kar je potrdil novinarjem OCCRP in Krika. »Denar sem nakazal, ker so mi rekli, da gre za šolnino. Strinjal sem se, ker ni šlo za orožje, drogo in podobno,« je dejal. Ko je bila gotovina dostavljena v pisarno finančnega agenta na Cipru, je Jovanović prižgal zeleno luč za plačilo šolnine s ciprskega bančnega računa svojega podjetja.
Jovanović je trdil, da ni bil seznanjen s tem, da je denar namenjen za šolnino otrok beograjskega župana in da je Mali pojasnil, da jo plačujejo prijatelji: »Rad bi imel take prijatelje ... Kakšni so to prijatelji, ki iz svojega žepa plačajo šolanje vaših otrok, vi pa jim nikoli ne vrnete.«
Finančni agent na Cipru, ki je odobril plačilo, Dejan Janjić je sicer znan po tem, da opravlja finančne storitve za premožne Srbe, a se Jovanovića in omenjene transakcije ne spomni.
K šolninam morda prispevali tudi slovenski prijatelji
Tretje podjetje, ki je v letih 2015 in 2016 vplačalo dobrih 50 tisoč evrov za elitne šolnine Malijevih otrok, je bila na Cipru registrirana družba Avant Trade Technical Limited. Novinarji OCCRP in Krika niso bili uspešni pri iskanju njenega dejanskega lastnik, saj Ciper od podjetij ne zahteva javne objave teh podatkov.
Edina sled za podjetjem Avant Trade Technical Limited, ki so jo novinarji našli, je povezana s Slovenijo. Podatki slovenskega urada za preprečevanje pranja denarja (UPPD) kažejo, da je povezano z družbo Comita, skupino mednarodnih podjetij s sedežem v Moskvi, ki delujejo po vsej Evropi ter imajo dolgo zgodovino poslovanja v ruskem telekomunikacijskem in energetskem sektorju.
Vodji družbe Comita Nebojša Janković in Danilo Duraković, povezana s Slovenijo in Rusijo. Foto: comitagroup.ru
Slovenska podružnica Comite, ki vodi tudi srbske operacije, je leta 2012 podjetju Avant Trade Technical Limited plačala pet milijonov evrov, kažejo podatki UPPD. Opis transakcije je skop – »avans po pogodbi«. Leta 2015 je Comita nakazala še dve plačili v skupni višini več kot pol milijona evrov.
Avant Trade Technical Limited je leta 2015 od ciprskega podjetja, ki je bilo lastnik družbe iz skupine Comita, Iskra Systems, najel 1,6 milijona evrov posojila, kaže letno poročilo Avant Trade Technical Limited.
Slovenska podružnica Comite, ki je plačevala Avant Trade Technical Ltd., je pred več kot desetletjem odprla podružnico v Beogradu s pomočjo odvetnika Igorja Isailovića, tesnega prijatelja in zaupnika Siniše Malija. Od leta 2019 je slovenska Comita med številnimi izvajalci gradnje plinovoda v Srbiji, ki ga podpirata Rusija in Turčija.
Pri gradnji sodeluje tudi Millennium Team, eno največjih srbskih gradbenih podjetij, ki je sicer sestrska družba telekomunikacijskega podjetja KBV Datacom in katerega solastnik je Isailović. Po podatkih slovenskega UPPD je Comita avgusta 2019 prek svoje srbske podružnice nakazala KBV Datacomu več kot milijon dolarjev. Odvetnik sestrskih družb je dejal, da ti »nista imeli nič s financiranjem šolnin« Malijevih otrok.
Comita se na novinarska vprašanja ni odzvala.
Srbski finančni minister Siniša Mali, solastnik Millennium Teama Ivan Bošnjak in srbski predsednik Aleksandar Vučić. Foto: Millennium Team.
Srbski politični analitik in profesor politologije Dušan Spasojević je Malijev primer ocenil kot odmeven. Mali je po njegovem mnenju eden pomembnejših politikov v vladajoči stranki SNS, ki je, kot se zdi, vir denarja za šolnine hotel prikriti: »To kaže, koliko denarja imajo politiki in kako težko ga skrivajo.« Dodal je, da javnost zanima vir denarja za plačilo visokih zneskov šolnin, ki si jih ne more privoščiti nekdo, ki že skoraj desetletje prejema poslansko plačo.
Mali se je zaradi življenjskega sloga, ki se ne ujema z njegovimi uradnimi prihodki, že znašel pod drobnogledom. OCCRP in Krik sta leta 2018 poročala, da je bil lastnik 24 stanovanj na bolgarski obali in da je na bančne račune, s katerimi so upravljali on in člani njegove družine, položil več sto tisoč dolarjev, izlet v Rim za konec tedna tisto leto pa ga je stal sedemkrat več od njegove takratne županske plače.
Srbski državni organi so zaradi sumljivega finančnega okoriščanja sprožili dve ločeni preiskavi. V eni je Mali s tožilstvom dosegel dogovor, v drugi pa tožilec ni imel dovolj dokazov za pregon. Kot aktualni finančni minister Mali sicer od leta 2018 nadzoruje upravo za preprečevanje pranja denarja, ki ga je v preteklosti že preiskovala.
V preiskavi so sodelovali še Anuška Delić (Oštro), Stevan Dojčinović (KRIK), Andreas Cosma (OCCRP/CIReN), Sally Mairs (OCCRP), Miranda Patrucić (OCCRP), Bojana Pavlović (KRIK), Dragana Pećo (KRIK) in Julia Wallace (OCCRP).