Kateri državni sekretarji so razkrili svoje premoženje

Oštro



Pri projektu Detektor premoženja smo vse državne sekretarje prosili za posredovanje kopije obrazca o premoženjskem stanju, ki ga po zakonu pošljejo komisiji za preprečevanje korupcije. Pozitivno se jih je odzvalo 19.

 
 

Vpogled v premoženjsko stanje oseb, ki zasedajo najvišje politične položaje v državi, je pomemben za nadzor nad morebitnimi navzkrižji interesov in nedovoljenim okoriščanjem. V Sloveniji so tačas objavljeni le podatki o spremembah premoženja, okleščeni skorajda vseh podrobnosti.

Uredništvo je vseh 50 državnih sekretarjev prosilo za kopijo premoženjskega obrazca, a je te naposled z novinarji delilo zgolj 19 sekretarjev, devet pa kopijo obrazca o spremembi premoženjskega stanja. 27 jih je odgovorilo na novinarska vprašanja, medtem ko jih 20 ni niti poslalo obrazca niti odgovorilo na vprašanja. Nekateri med njimi so pojasnili le, da so svoje premoženjsko stanje prijavili KPK, kot to določa zakon. Ob prvi objavi projekta maja 2023 so to storili samo štirje ministri oziroma ministrice. 

Dve državni sekretarki sta kopijo obrazca za prijavo premoženja uredništvu poslali na vpogled, nista pa dovolili objave podatkov.

V sklopu Oštrovega projekta Detektor premoženja uredništvo zbira in objavlja informacije o premoženju slovenskih političnih funkcionarjev. Konec januarja smo objavili podatke, ki zadevajo državne sekretarje, in nekatere posodobljene podatke o premoženjskem stanju ministrov. Naslednja objava sledi jeseni. 

Če veste za premoženje funkcionarjev, ki ga še nismo uvrstili v bazo premoženja politikov, nam lahko pomagate s posredovanjem informacij na e-naslov detektorpremozenja@ostro.si, uredništvo pa jih bo preverilo. Če bodo novinarji informacije lahko potrdili, bodo to premoženje uvrstili v podatkovno bazo.