Za zdravljenje obolelih s covidom-19 na voljo 295 respiratorjev

Matej Simič, Matej Zwitter

– 

V bolnišnicah je trenutno za zdravljenje obolelih za covidom-19 na voljo nekaj sto respiratorjev, država pa jih je naročila še 357. Potrebujejo jih sicer le bolniki s težjo obliko bolezni. Na zemljevidu Slovenije smo prikazali podatke o respiratorjih, ki jih imajo bolnišnice. 

 
Foto: UKC Ljubljana/Matej Povše

Foto: UKC Ljubljana/Matej Povše

 

Trenutno je v Sloveniji na voljo 501 respirator, od tega jih je bolnikom, ki se v bolnišnicah zdravijo zaradi novega koronovirusa, namenjenih 295, kažejo podatki ministrstva za zdravje.* Ministrstvo pa nima natančnih podatkov o številu naprav, ker se to »iz dneva v dan spreminja«, poleg tega jih nekatere bolnišnice naročajo same. Od 1. do 20. aprila so različni ponudniki v Slovenijo dobavili skupno 136 respiratorjev.

Glede na zadnje podatke o številu na novo okuženih se epidemija v Sloveniji umirja. Mehansko predihavanje je v četrtek, 23. aprila, potrebovalo 21 bolnikov, kažejo podatki portala Covid-19 sledilnik, ki podatke črpa neposredno od bolnišnic. Največ respiratorjev so oboleli za covidom-19 zasedali 10. aprila, ko je pomoč pri dihanju potrebovalo 29 ljudi. 

Težje oblike bolezni prizadenejo pljuča, zaradi česar ima oboleli občutek, da mu primanjkuje zraka. Te simptome je mogoče lajšati z mehanskim predihavanjem pljuč, ki ga omogoča respirator.

Zaradi preprečevanja prenosa virusa med bolniki je ločevanje respiratorjev, namenjenih obolelim za covidom-19, od drugih nujno, je pojasnil strokovni vodja ptujske bolnišnice Teodor Pevec. A pomoč pri predihavanju pljuč potrebujejo le tisti, pri katerih se razvije težja oblika nove koronavirusne bolezni, je dodal.

 
 

Oboleli za covidom-19 se trenutno zdravijo v ljubljanskem in mariborskem kliničnem centru, splošni bolnišnici Celje in univerzitetni kliniki Golnik, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Če bi se njihove zmogljivosti zaradi vnovičnega povečanja števila obolelih zapolnile, bodo bolnike namestili še v splošni bolnišnici v Novem mestu in Murski Soboti, ki sta v pripravljenosti. 

Po podatkih, ki jih je Oštru posredovalo ministrstvo, je v obeh kliničnih centrih, celjski bolnišnici in na golniški kliniki trenutno prostih 169 respiratorjev za zdravljenje bolnikov s covidom-19, v novomeški in murskosoboški bolnišnici pa 49.

Na nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so 29. marca opozorili, da poteka epidemije in s tem števila potrebnih respiratorjev ni mogoče predvideti, saj je sars-cov-2 nov virus, s katerim je povezanih še precej neznank. »Tudi mednarodne organizacije, kot sta svetovna zdravstvena organizacija ter evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni, zato ne dajejo tovrstnih napovedi o poteku epidemije,« so za Oštro pojasnili na NIJZ.


Država naročila še 357 respiratorjev

Od razglasitve epidemije 12. marca so tri slovenske bolnišnice naročile 34 respiratorjev, kažejo podatki o oddanih nujnih javnih naročilih, dostopni na državnem portalu eNaročanje. Zavod za blagovne rezerve pa jih je do 19. aprila naročil 323, razberemo iz podatkov, ki jih je zavod začel objavljati po plazu kritik, da javno naročanje izvaja nepregledno. Če bodo vsa naročila izpolnjena, bo tako slovenski zdravstveni sistem dobil 357 novih respiratorjev.

 
 

Zavod za blagovne rezerve bo za 323 respiratorjev plačal nekaj več kot 10,9 milijona evrov oziroma 33.880 evrov na napravo. 

Na podlagi teh naročil je zavod do 19. aprila že prejel 53 respiratorjev, kažejo podatki, ki jih je objavil na ta dan. Kdaj bo prispelo preostalih 270, ni jasno. Podjetje Geneplanet mora po podatkih zavoda 220 naprav dobaviti do 15. maja, vendar so ta dobavni rok v preteklosti že enkrat podaljšali. Podjetje Ram 2 pa naj bi 50 respiratorjev dostavilo do konca maja.


*Natančnega podatka, koliko respiratorjev imamo na voljo, nam na ministrstvu za zdravje niso mogli dati, ker »se ta iz dneva v dan spreminja«. »Nekatere bolnišnice imajo namreč še dobavo iz lastnih virov, nekaj respiratorjev pa je še na poti do bolnišnic,« so pojasnili.

 
 

 
zvizgac_banner.png