Zavod za blagovne rezerve v zadnjem tednu brez novih naročil

Matej Zwitter

– 

Po zadnjih podatkih zavoda za blagovne rezerve po vrednosti nujnih javnih naročil še vedno prednjači podjetje Public Digital Infrastructure Joca Pečečnika, trije največji dobavitelji pa so prejeli več kot polovico vseh naročil zavoda. Razlike v cenah posameznih izdelkov so precejšnje.

 
Doslej so bila izpolnjena naročila v vrednosti nekaj več kot 13 milijonov evrov, še nezaključenih pa je za slabih 103 milijone evrov. Foto: Matej Povše/UKC Ljubljana/STA

Doslej so bila izpolnjena naročila v vrednosti nekaj več kot 13 milijonov evrov, še nezaključenih pa je za slabih 103 milijone evrov. Foto: Matej Povše/UKC Ljubljana/STA

 

Zavod za blagovne rezerve v zadnjem tednu ni oddal novih nujnih javnih naročil za nabavo zaščitnih sredstev, namenjenih obvladovanju epidemije covida-19, kažejo zadnji podatki zavoda s 27. aprila. Dosedanja skupna vrednost nujnih naročil je tako dobrih 118,9 milijona evrov brez DDV. Vsota ne vključuje naročil, ki so bila kasneje razveljavljena, pri delno izpolnjenih naročilih pa zajema zgolj znesek, ki ga je zavod izplačal.

Doslej so bila izpolnjena naročila v vrednosti nekaj več kot 13 milijonov evrov, še nezaključenih pa je za slabih 103 milijone evrov. Pri nekaterih naročilih podatka o statusu ni.

Največ naročil je prejelo podjetje Public Digital Infrastructure Joca Pečečnika. Za zaščitno opremo, ki jo je moral iz tovarn ukrasti, kakor je Pečečnik 10. aprila pojasnil novinarki TV Slovenija, bo zavod plačal slabih 31,7 milijona evrov. 

Po poročanju Dnevnika je zavod pri Pečečnikovi družbi naročil trinajstkrat več zaščitnih očal, kot je vseh delavcev v zdravstvu, čeprav vsi take zaščite ne potrebujejo, očala pa so primerna za večkratno uporabo. Prav tako je visoka cena zaščitnih očal, saj bo zavod plačal 4,64 evra za kos, kitajski dobavitelji pa jih prodajajo po več kot trikrat nižji ceni, so še razkrili.

Drugi največji dobavitelj zaščitne opreme zavodu za blagovne rezerve je slovenjgraški Acron, v katerem je med drugim zaposlena mama obrambnega ministra Mateja Tonina, Joži Tonin. Leta 2018 je bila vodja prodaje pisarniškega materiala, piše v letnem poročilu podjetja. Naj spomnimo, da se je Tonin samoprijavil komisiji za preprečevanje korupcije, ta se s primerom že ukvarja.

Podjetje Acron je zavodu že dobavilo 200 tisoč zaščitnih mask FFP2, večji del naročila-8 milijonov mask v vrednosti dobrih 29 milijonov evrov-pa mora dobaviti šele do konca julija. Med vsemi dobavitelji, ki so prejeli naročila po hitrem postopku zaradi skrajne nujnosti, ima Acron najdaljši dobavni rok.

Med tremi največjimi dobavitelji je tudi prevozniško podjetje Hmezad TMT, ki je v lasti Miloša in Domna Prešerna, ta pa je po bazi poslovnih podatkov Bisnode partner Mihe Kušarja v nekaterih nepremičninskih družbah. Podjetje je dobilo 12,3 milijona evrov vredno naročilo za dobavo 22 milijonov kirurških mask do 30. aprila. 

 
 

Razlike v cenah so precejšnje

Naslednji na seznamu je Geneplanet. Zavodu mora do konca aprila dobaviti milijon zaščitnih mask FFP2 v vrednosti 3,5 milijona evrov, do sredine maja pa 220 respiratorjev, za katere bo država plačala dobrih 8 milijonov evrov.

Respiratorji, ki jih bo zavodu dobavil Geneplanet, so po podatkih, ki jih o javnih naročili zbiramo pri Oštru, s ceno 36.400 evrov za kos tudi najdražji med vsemi dobavitelji teh naprav. Gorenje je državi za respirator zaračunalo slabih 300 evrov manj, Ram 2 približno tretjino manj, Interpart pa več kot polovico manj kot Geneplanet. Navedena podjetja dobavljajo različne modele respiratorjev, zato se tudi nabavne cene lahko razlikujejo.

Pri kirurških maskah in maskah za zaščito prebivalstva je daleč najvišjo ceno postavilo celjsko podjetje Prevent & Deloza, ki je zagnalo lastno proizvodnjo pralnih mask. Za vsako bodo zavodu zaračunali 8,25 evra, na spletnem mestu pa navajajo, da je maska primerna za 50-kratno uporabo, saj jo je mogoče sterilizirati.

Navadne kirurške maske so cenejše, a razlike v cenah med dobavitelji so vseeno precejšnje. Podjetje Cross continental bo za vsako trislojno masko zaračunalo 82 centov, najcenejši ponudnik, ART-PE iz Trebnjega, jih bo dobavil že po 47 centov.

Prav tako so občutne razlike v cenah pri maskah FFP2, ki v nasprotju s kirurškimi pred širjenjem virusa ne ščitijo zgolj okolice, temveč tudi uporabnika. Podjetje Medicop – specialna oprema bo za vsako prejelo 6,24 evra, poleg tega pa bo za celotno pošiljko 49 tisoč mask FFP2 in 50 tisoč kirurških mask zaračunalo še 2400 evrov prevoznih stroškov. 

Najcenejše maske FFP2 bo dobavila Pečečnikova družba Public Digital Infrastructure, in sicer po 1,85 evra za kos. A kot je poročal Pop TV, 1,4 milijona od naročenih 2 milijonov mask ni ustrezalo standardu FFP2, temveč so bile zgolj kirurške maske. Zavod za blagovne rezerve je zato z dobaviteljem sklenil novo pogodbo, po kateri je dobavljene kirurške maske plačal po 50 centov za kos. 

Tudi ta dobavitelj bo prevoz računal ločeno: za celotno pošiljko, ki poleg mask FFP2 vsebuje tudi kirurške maske, maske FFP3, zaščitno obleko, rokavice in po poročanju Dnevnika nerazumno veliko zaščitnih očal, bo zaračunal 5,5 milijona evrov.

S tem do nadaljnjega končujemo serijo analiz o nujnih javnih naročilih za zaščito pred covidom-19, spodnje podatke o naročilih pa bomo še naprej posodabljali. Pomembne spremembe ali novosti bomo, ko bomo zanje izvedeli, objavili v novi analizi.

 
 
 

 
 
zvizgac_banner.png