Inštitut 8. marec ni del »združbe, ki prodaja organe nerojenih otrok«

Avtorica: Eva Gračanin

 

TRDITEV

»Nika Kovač je torej del mednarodne združbe, ki prodaja organe nerojenih otrok. Zato ꞌvarenꞌ splav. Da varno odstranijo organe živih otrok in jih prodajo na trgu.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

facebook


 
 

Na Inštitutu 8. marec so pojasnili, da se je diskreditacija o sodelovanju z ameriško organizacijo Planned Parenthood prvič pojavila leta 2022 v tedniku Demokracija. Foto: Bor Slana/STA

Facebook profil Slovenija Info Portal je 1. aprila objavil fotografijo direktorice Inštituta 8. marec Nike Kovač s pripisom: »Nika Kovač je torej del mednarodne združbe, ki prodaja organe nerojenih otrok. Zato ꞌvarenꞌ splav. Da varno odstranijo organe živih otrok in jih prodajo na trgu.« 

Objavo je všečkalo 141 in delilo 121 uporabnikov, pod njo pa je bilo do konca redakcije 117 komentarjev. K objavi so dodali povezavo do objave uporabnika omrežja X z enakim besedilom, pred tem pa je podobno besedilo, skupaj s posnetkom pogovora med predstavnico ameriške organizacije Planned Parenthood in nasprotnikoma splava iz organizacije Center for Medical Progress, na tem omrežju objavil tudi organizator družinskih referendumov Aleš Primc in med drugimi delil nekdanji premier Janez Janša. 

V videoposnetku je Deborah Nucatola, takratna višja direktorica zdravstvenih storitev v organizaciji Planned Parenthood Federation of America, povedala, da je med ljudmi veliko povpraševanja po določenih človeških organih, kot so srce, jetra in pljuča, za namene znanstvenega raziskovanja. Posnetek je sodeč po javnih objavah obeh organizacij in dokumentih iz sodnega postopka nastal med poslovnim kosilom višje direktorice s članoma organizacije Center for Medical Progress, ki sta se ji predstavila kot potencialna kupca plodovnih tkiv iz podjetja za biološka zdravila. 

Planned Parenthood je neprofitna organizacija, ki se ukvarja z zdravstvenim varstvom. Leta 2019 je imela 55 podružnic v vseh zveznih državah, upravljale pa so več kot 600 zdravstvenih centrov za zagotavljanje dostopne zdravstvene oskrbe in spolne vzgoje v ZDA. V zdravstvenih centrih ponujajo kontracepcijo, testiranje in zdravljenje spolno prenosljivih okužb, preglede za odkrivanje raka ter izvedbo varnih in zakonitih splavov. 

Novinarka s področja biomedicinske politike Meredith Wadman, ki je za revijo Nature napisala poljudnoznanstveni članek, je navedla, da Planned Parenthood splave izvaja v približno polovici klinik, ti predstavljajo tri odstotke njihovih storitev. Le nekaj klinik v dveh zveznih državah pa raziskovalnim ustanovam dobavlja tudi plodovno tkivo za raziskave.

Videoposnetek pogovora Deborah Nucatola ob kosilu je že 14. julija 2015 objavila organizacija Center for Medical Progress, kjer se opredeljujejo za državljanske novinarje, ki se »posvečajo spremljanju in poročanju o medicinski etiki in napredku«. 

Predstavniki Planned Parenthooda so se na posnetek odzvali že na dan objave in pojasnili, da v več njihovih zdravstvenih centrih pomagajo pacientkam, ki želijo darovati tkivo za znanstvene raziskave in jim za to dajo ustrezno soglasje, ter pri tem ravnajo v skladu z najvišjimi etičnimi in pravnimi standardi. 

Dodali so, da od tega nimajo finančnih koristi, temveč si v nekaterih primerih povrnejo dejanske stroške postopkov, kot je strošek prevoza tkiva v raziskovalne centre. Posnetek so označili za montažo in opozorili, da podobne lažne obtožbe že desetletja širijo nasprotniki splava.

Kot izhaja iz več kot dveinpolurnega posnetka pogovora ob kosilu, so namreč v objavljenem krajšem izseku, ki ga je med drugim delil Primc in je bil sicer deležen največ odzivov javnosti, izpustili več delov, v katerih je Deborah Nucatola poudarila, da v organizaciji Planned Parenthood s prodajo tkiv ne ustvarjajo dobička. 

Planned Parenthood je sicer naročil forenzično preiskavo videoposnetkov, ki je pokazala, da so bili posnetki, ki naj bi prikazovali celoten pogovor, močno prirejeni, tako da so napačno predstavljali trditve zaposlenih v tej organizaciji.

Planned Parenthood je januarja 2016 proti organizaciji Center for Medical Progress vložil tožbo zaradi škodovanja organizaciji z namenom onemogočanja dostopne zdravstvene oskrbe. V tožbi so poudarili, da so donacije plodovnega tkiva povsem zakonite in zanje nepridobitne. Tožena stranka je po njihovih navedbah ustanovila lažno podjetje Biomax, da bi pridobila dostop do notranjih informacij Planned Parenthooda in povezanega poklicnega združenja izvajalcev splava, National Abortion Federation, ki je proti organizaciji Center for Medical Progress prav tako vložilo tožbo.

Zaposleni na Planned Parenthoodu so bili zaradi objave posnetka po opisu iz tožbe deležni groženj in nadlegovanja ter drugih kaznivih dejanj, uperjenih zoper njih. Med drugim je nasprotnik splava novembra 2015 izvedel oborožen napad na kliniko Planned Parenthooda v Koloradu. Ubil je tri ljudi, osem pa jih je ranil. 

Odvetniška družba Arnold & Porter, ki zastopa organizacijo Planned Parenthood, je novembra 2019 na svojem spletnem mestu sporočila, da je porota sodišča v Kaliforniji razsodila, da so Center for Medical Progress, njegov ustanovitelj David Daleidenin in drugi sodelujoči pri montaži videospota kršili več državnih in zveznih zakonov, da bi javnosti preprečili dostop do reproduktivne zdravstvene oskrbe. Porota je potrdila tudi, da so obtoženci med drugim sodelovali pri prevari, vdoru na posest in nezakonitem tajnem snemanju. 

Oktobra 2022 je kalifornijsko prizivno sodišče deloma potrdilo in deloma razveljavilo sodbo okrožnega sodišča. Razsodili so, da mora Center for Medical Progress organizaciji Planned Parenthood izplačati odškodnino. Nekateri sodni postopki v tej zadevi se nadaljujejo

Po poročanju več tujih medijev, med drugim Reutersa, AP, NPR in Guardiana, so organizacijo Planned Parenthood v več zveznih državah oprostili vseh obtožb zaradi postopkov odvzema in prodaje plodovnega tkiva.

Raziskave plodovnih tkiv pripomogle k razvoju zdravil

Na dogajanje, povezano z videoposnetkom in obtožbami Planned Parenthooda, da prodajajo organe nerojenih otrok, so se odzvali tudi v znanstveni reviji Nature. V članku, ki ga je za revijo Nature pripravila Meredith Wadman, je ta opozorila, da je raziskovanje plodovnega tkiva zakonito in da ga Nacionalni inštitut za zdravje (NIH) financira že desetletja.

V ZDA plodovno tkivo po njenih ugotovitvah najpogosteje uporabljajo za raziskave nalezljivih bolezni, zlasti aidsa, mrežnice in bolezni oči ter za preučevanje razvoja ploda. Ta tkiva so pomembna tudi za razvojno biologijo, ki raziskuje razvoj človeškega organizma.

Raziskovanje plodovnih tkiv je pripomoglo k razvoju številnih cepiv, vključno s cepivi proti ošpicam, rdečkam, steklini, noricam, herpesu zostru in hepatitisu A, ter zdravil za artritis in terapevtskih proteinov za zdravljenje cistične fibroze in hemofilije.

Avtorica članka je še pojasnila, da ameriška zakonodaja klinikam, ki izvajajo splave, omogoča »razumno odškodnino« za stroške zbiranja tkiva, pri čemer ne smejo ustvariti dobička.

Na Inštitutu 8. marec so pojasnili, da z ameriško organizacijo Planned Parenthood Federation of America, Inc. (PPF) niso bili nikoli povezani in od nje ali njenih podružnic niso prejeli donacij ali drugih denarnih sredstev.

Diskreditacija se je po njihovih pojasnilih v javnosti prvič pojavila leta 2022, v tedniku Demokracija, potem ko so predstavniki inštituta v javnosti govorili o sodelovanju z drugo mednarodno organizacijo s podobnim imenom, International Planned Parenthood Federation (IPPF). Ta se sicer prav tako ukvarja z reproduktivnim zdravjem in pravicami in v svoji mreži vključuje okoli 150 članic, a ne gre za isto organizacijo. 

Kot kaže spletno mesto IPPF, je PPF ena izmed polnopravnih članic IPPF, Inštitut 8. marec pa je sodelujoči partner IPPF.

Tako polnopravni člani kot sodelujoči partnerji morajo po pojasnilih IPPF uresničevati temeljne vrednote, vizijo in zavezanost k izboljšanju stanja na področju človekovih pravic, pri čemer pa vsaka organizacija sama razvija strategijo za doseganje ciljev v svoji državi. IPPF vsem tipom partnerskih organizacij ponuja tehnično, finančno in drugo podporo.

Polnopravne članice morajo v nasprotju s sodelujočimi partnerji tudi izkazovati skladnost z desetimi temeljnimi načeli delovanja in 33 standardi, kot so transparentnost, demokratičnost in finančna stabilnost.

Ker z upravljavci facebook profila Slovenija Info Portal prek tega družbenega omrežja nismo mogli stopiti v stik, drugih kontaktov pa na spletu niso objavili, smo jih v komentarju pod njihovo objavo prosili za kontakt, da bi jim poslali prošnjo za odziv. Na odgovor še čakamo. Za odziv smo prosili tudi Primca. Odgovore bomo objavili, ko jih prejmemo.

 

SKLEP

Facebook profil Slovenija Info Portal je 1. aprila objavil fotografijo direktorice Inštituta 8. marec Nike Kovač s pripisom, da je »del mednarodne združbe, ki prodaja organe nerojenih otrok. Zato ꞌvarenꞌ splav. Da varno odstranijo organe živih otrok in jih prodajo na trgu.« 

Pred tem je podobno trditev na omrežju X objavil tudi Aleš Primc, ki je dodal še izsek iz videoposnetka pogovora med predstavnico organizacije Planned Parenthood Federation of America (PPF) Deborah Nucatola in članoma organizacije Center for Medical Progress.

V posnetku, ki je nastal prikrito in je v ameriški javnosti sprožil obtožbe, da PPF prodaja organe dojenčkov, je Deborah Nucatola govorila o plodovnih tkivih, ki jih raziskovalcem za plačilo priskrbijo podružnice PPF. Člana organizacije Center for Medical Progress sta se ji namreč predstavila kot potencialna kupca plodovnih tkiv iz podjetja za biološka zdravila.

Toda iz več kot dveinpolurnega posnetka pogovora ob kosilu je razvidno, da so v krajšem izseku, ki ga je delil Primc, izpustili več delov, v katerih Deborah Nucatola poudarja, da v organizaciji Planned Parenthood s prodajo tkiv ne ustvarjajo dobička.

Ameriška zakonodaja klinikam, ki izvajajo splave, omogoča povrnitev stroškov zbiranja tkiv, a pri tem ne smejo ustvariti dobička. Poleg tega so PPF različna sodišča v ameriških zveznih državah oprostila vseh obtožb o nezakonitosti prodaje plodovnih tkiv. 

Na Inštitutu 8. marec so pojasnili, da s PPF niso bili nikoli povezani in od nje ali njenih podružnic niso prejeli denarnih sredstev. So pa sodelujoči partnerji mednarodne organizacije International Planned Parenthood Federation (IPPF). Kot kaže spletno mesto IPPF, je PPF ena izmed polnopravnih članic, a so članice in sodelujoči partnerji pri svojem delovanju samostojni in neodvisni. 

Trditev, da je Nika Kovač del mednarodne združbe, ki prodaja organe nerojenih otrok, ne drži.

 

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).