Karl Marx ni avtor izjave o taktiki obtoževanja sovražnika

Avtorica: Nika Gradišek

 

TRDITEV

»ꞌObtoži svojega sovražnika tistega, kar počneš sam, ko to počneš, da ustvariš zmedoꞌ – Karl Marx« [Prevod]


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

twittter


 
 

Poslanec Branko Grims je na dan prve seje novega sveta RTV Slovenija tvitnil, da bo ta v prihodnosti posegal po taktiki obtoževanja, ki jo je pripisal Marxu. Foto: Nace Hočevar/STA

 

Poslanec SDS Branko Grims je 5. junija tvitnil fotografijo ameriškega grafičnega oblikovalca Steve8203, v kateri je bil citat: »Obtoži svojega sovražnika tistega, kar počneš sam, ko to počneš, da ustvariš zmedo.« [Prevod] Citat na fotografiji je pripisan Karlu Marxu. 

Grims je ob fotografiji zapisal, da bo RTV Slovenija v novi sestavi sveta »netila nestrpnost in sovraštvo do vseh, ki niso skrajni levičarji, dokler se ne bo kaj slabega zgodilo. Potem pa bodo po Marxu oni prvi obtoževali.«

Spletni arhiv vseh Marxovih in Engelsovih del ter njune korespondence, ki ga objavlja spletna enciklopedija Marxist Internet Archive Library, kaže, da Marx ni avtor te izjave. 

Podoben ali identičen citat so anonimni uporabniki twitterja in facebooka ter spletnega foruma Quora sicer med drugim pripisovali tudi Hitlerju, Leninu in ameriškemu levičarskemu aktivistu Saulu Alinskyju. 

Izjavo, ki je vsebinsko zelo podobna domnevno Marxovemu citatu, je leta 1934 na zborovanju v Nürnbergu izrekel Joseph Goebbels, minister za propagando v nacistični vladi Adolfa Hitlerja. Na zborovanju je po podatkih iz spletnega arhiva nemške propagande, ki ga objavlja Calvin University, dejal: »Najspretnejši trik, ki so ga naši sovražniki v propagandi proti Nemčiji uporabljali med vojno, je bil, da so Nemčijo obtoževali tistega, kar so počeli sami.« [Prevod] 

Ameriški pravnik na področju človekovih pravic Kenneth L. Marcus je leta 2012 v strokovnem članku pisal o retorični taktiki obtožbe v ogledalu pri upravičevanju genocida. Kot je pojasnil, so to taktiko uporabljali krivci za genocide v 20. stoletju, pri tem pa navdih črpali iz zapisov Hitlerja, Goebbelsa, Lenina in drugih, pri čemer Marxa ni omenil.

Grims je dan po objavi citata v odgovor na objavo uporabnika smooth operetta, ki je trdil, da gre za Goebbelsov citat, tvitnil še, da je bil Hitler socialist, ki se je napajal pri Marxu, ta pa je zahteval holokavst slovanskih narodov. Po podatkih ameriškega muzeja v spomin na holokavst so nacisti med sežigom knjig leta 1933 uničevali tudi Marxove, češ da so »nenemške«.

Grims se na našo prošnjo ni odzval na ugotovitve Razkrinkavanja.si. Njegov odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Poslanec Branko Grims je 5. junija tvitnil fotografijo, ki jo je objavil ameriški grafični oblikovalec Steve8203. V njej je bila izjava, pripisana Karlu Marxu: »Obtoži svojega sovražnika tistega, kar počneš sam, ko to počneš, da ustvariš zmedo.« [Prevod]

Sodeč po spletnem arhivu del Karla Marxa in njegove korespondence Marx ni avtor te izjave. 

Avtor podobne, a ne identične izjave, je bil Hitlerjev minister za propagando Joseph Goebbels, ki je dejal: »Najspretnejši trik, ki so ga naši sovražniki v propagandi proti Nemčiji uporabljali med vojno, je bil, da so Nemčijo obtoževali tistega, kar so počeli sami.« [Prevod] 

Trditev na fotografiji v Grimsovem tvitu, da je avtor citata Karl Marx, ne drži.

 

Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.


Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).