SDS na evropskih volitvah leta 2024 ne bo lovila pete zmage

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

»Prihodnje leto bodo potekale volitve v evropski parlament, volitve, na katerih bo SDS še petič zmagala.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

twitter


 
 

Leta 2019 se je evropskih volitev v Sloveniji udeležilo 28,89 odstotka volilnih upravičencev, kar je bila najvišja volilna udeležba, odkar Slovenija sodeluje na evropskih volitvah. Foto: Mojca Zorko/STA

Slovenska demokratska stranka (SDS) je 10. junija tvitnila izjavo predsednika stranke Janeza Janše, ki je trdil, da bo stranka na evropskih volitvah leta 2024 »še petič zmagala«.

Slovenija je članica Evropske unije od maja 2004, državljani članic EU pa evropske poslance na neposrednih volitvah za petletni mandat volijo od leta 1979.

Na volitvah v evropski parlament je Slovenija do zdaj sodelovala štirikrat. V letih 2004 in 2009 ji je pripadlo po sedem poslanskih mandatov. Odkar velja lizbonska pogodba, to je od decembra 2009, ji jih pripada osem, a se ji trenutno obeta še en sedež. 

Na volitvah leta 2004 je največ glasov dosegla lista Nove Slovenije (NSi), druga pa je bila skupna lista Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in Demokratične stranke upokojencev Slovenije (Desus). SDS je takrat dobila 5,92 odstotka manj glasov kot lista NSi oziroma 4,26 odstotka manj kot skupna lista LDS in Desusa. SDS sta pripadla dva evroposlanska mandata, enako kot stranki NSi.

SDS je na evropskih volitvah zmagala leta 2009, ko je dobila 26,66 odstotka glasov. Pripadla sta ji dva mandata, toliko kot stranki SD, ki je zbrala 18,43 odstotka glasov.

Po teh volitvah je Slovenija, kot smo pojasnili, dobila še en sedež. Ko je SDS nato tudi leta 2014 zbrala največ glasov (24,78 odstotka), si je s tem zagotovila tri poslanske mandate. Druge stranke, ki so se prebile v evropski parlament (NSi, SLS, Verjamem! – Lista Igorja Šoltesa, Desus ter SD), so osvojile po en mandat.

Na zadnjih evropskih volitvah je SDS nastopila na skupni listi s Slovensko ljudsko stranko (SLS), volivci pa so jima namenili 26,25 odstotka glasov oziroma tri mandate v evropskem parlamentu. Dva sta pripadla članoma stranke SDS, tretji pa evroposlancu iz vrst SLS. Po dva mandata sta na teh volitvah osvojili tudi stranki SD in LMŠ. 

Zaradi demografskih sprememb v EU je odbor evropskega parlamenta za ustavne zadeve 12. junija pripravil predlog o 11 dodatnih sedežih v parlamentu. Evroposlanci so na seji 15. junija sprejeli predlog, po katerem bi imela Slovenija v naslednjem sklicu devet sedežev. O predlagani razdelitvi dodatnih sedežev mora glasovati še svet EU.

Poslansko skupino SDS smo seznanili z ugotovitvami Razkrinkavanja.si. Njen odziv bomo objavili, ko ga prejmemo. 

 

SKLEP

Slovenska demokratska stranka je 10. junija tvitnila izjavo Janeza Janše, ki je trdil, da bo SDS na evropskih volitvah leta 2024 »še petič zmagala«.

Slovenija je od leta 2004, odkar je članica EU, na evropskih volitvah sodelovala štirikrat. SDS je na njih zmagala trikrat, dvakrat s samostojno listo, enkrat pa s skupno listo s SLS.

Janševa trditev, da bo stranka SDS na evropskih volitvah leta 2024 zmagala še petič, ne drži.

 

Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


EUformatorka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na evropske teme. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb o zadevah EU vplivajo tudi na ustreznejšo obveščenost slovenskih državljanov.



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.