Migranti ne pomenijo tveganja za širjenje covida-19

Avtorici: Žana Erznožnik, Meta Gantar

 

TRDITEV

Če je gospod minister Gantar dejal, da smo prvi polčas dobili, pa vas, spoštovani poslanci, moram obvestiti, da lahko drugi polčas hitro izgubimo, če nam pride v Slovenijo samo deset ilegalnih migrantov nekontrolirano čez mejo, pa da imajo ta virus. Glede na stike, dejavnosti in okolje, v katerem se zadržujejo, je ta stopnja zelo visoka glede rizičnosti okuženosti.


OCENA



 
 
Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc Kangler je dejal, da je stopnja tveganja okužbe z novim koronavirusom med migranti glede na njihove stike in dejavnosti zelo visoka. Foto: Nebojša Tejić/STA

Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc Kangler je dejal, da je stopnja tveganja okužbe z novim koronavirusom med migranti glede na njihove stike in dejavnosti zelo visoka. Foto: Nebojša Tejić/STA

Drugi »polčas« epidemije lahko hitro izgubimo, če slovensko mejo nenadzorovano prestopi samo deset nezakonitih migrantov z novim koronavirusom, je 1. julija na 18. redni seji odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo dejal državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc Kangler. Dodal je, da je stopnja tveganja okuženosti pri migrantih glede na njihove stike, dejavnosti in glede na to, kje se zadržujejo, »zelo visoka«.

»Menimo, da ilegalni migranti ne pomenijo povečanega tveganja za širjenje okužbe z virusom sars-cov-2, saj se ne družijo z lokalnim prebivalstvom,« so za Razkrinkavanje.si zapisali na nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Poleg tega Slovenija za migrante ni končni cilj, temveč načeloma le prehodna država, so dodali. 

Prenos okužbe ne temelji na nacionalnosti

Zdravi migranti po mnenju NIJZ ne pomenijo povečanega tveganja za prenos okužbe. Pri migrantu, ki bi bil okužen z novim koronavirusom, a ni imel stikov z lokalnim prebivalstvom, povečano tveganje za širjenje virusa prav tako ni pričakovano. »V primeru tesnih stikov nezakonitega migranta z lokalnim prebivalstvom je tveganje za prenos okužbe na isti ravni kot pri slovenskem državljanu.«

Na inštitutu so pojasnili, da so pri obvladovanju epidemije covida-19 pomembni zgodnje zaznavanje primerov okužb, obravnava in spremljanje stikov okuženih ter prilagajanje ukrepov epidemiološki situaciji in zmogljivostim zdravstvenega sistema. Potek epidemije je prav tako odvisen od upoštevanja priporočil o preprečevanju okužbe, kot sta umivanje rok in ohranjanje razdalje. 

Tudi po mnenju Bojane Beović, infektologinje in vodje svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje, je omejevanje okužb odvisno od upoštevanja ukrepov, še posebej pri ljudeh, ki so bili na dogodkih ali območjih s povečanim tveganjem za okužbo. »To seveda ni odvisno od nacionalnosti, je pa pomembno, od kod oseba prihaja. Če je iz okolja, kjer je zelo veliko okužb, je verjetnost, da bo raznesla okužbo, veliko večja,« je pojasnila Beovićeva. Med take države sodijo tiste, ki so zaradi slabe epidemiološke situacije na rdečem seznamu

Več kot tri četrtine migrantov, ki so letos do konca junija prestopili slovensko mejo, po podatkih policije izvira iz Maroka, Pakistana in Afganistana, torej iz držav, ki niso na rdečem seznamu.

 
 

»O drugem polčasu epidemije ne moremo govoriti,« je še poudarila Bojana Beović. Število okužb z virusom sars-cov-2 se, pravi, ne bo zmanjšalo do učinkovitega cepiva, ki bo dostopno vsakomur, oziroma dokler ne bo bolezen izzvenela sama, kar traja nekaj let. 

Migrante s simptomi covida-19 testirajo

Policija migrante tudi v obdobju koronavirusa obravnava skladno s svojimi protokoli, so zapisali pri generalni policijski upravi.

Pri obravnavi oseb z znaki okužbe policisti o tem vedno obvestijo zdravstveno enoto – običajno lokalno nujno medicinsko pomoč. Zdravstvena enota osebo pregleda in poda mnenje, ali je sposobna za nadaljnje postopke in ali potrebuje zdravljenje. Če kaže znake okužbe dihal, opravijo tudi test za virus sars-cov-2, so še zapisali.

Policiji ni znano, da bi bili med migranti pozitivni na covid-19. Tudi z NIJZ so sporočili, da doslej med »nezakonitimi migranti« niso zaznali potrjene okužbe s covidom-19.

Na ministrstvu za notranje zadeve so na vprašanje, na podlagi česa je Franc Kangler zatrdil, da pomeni prihod desetih okuženih migrantov nevarnost za Slovenijo, zapisali: »Obravnavati je treba celotno izjavo Franca Kanglerja, ko je govoril o prehodu meja ilegalnih migrantov, in število 10 se je nanašalo na hipotetično predpostavko. Če pride 'deset okuženih' ilegalno v Slovenijo, to pomeni nevarnost za 'drugi polčas'.«

 

S K L E P

Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc Kangler je 1. julija na 18. redni seji parlamentarnega odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo dejal, da lahko drugi »polčas« glede novega koronavirusa hitro izgubimo, če slovensko mejo nenadzorovano prestopi »samo deset ilegalnih migrantov« z novim koronavirusom. Stopnja tveganja okuženosti je pri migrantih glede na njihove stike, dejavnosti in zadrževanje »zelo visoka«, je še dodal. 

Migranti po mnenju NIJZ ne pomenijo povečanega tveganja za širjenje okužbe z novim koronavirusom, saj se ne družijo z lokalnim prebivalstvom, Slovenija pa je zanje načeloma tranzitna država. Če ima migrant tesne stike z lokalnim prebivalstvom, je tveganje za prenos okužbe enako kot pri slovenskih državljanih, so dodali na inštitutu za javno zdravje. 

Po mnenju NIJZ stopnja tveganja za okužbe pri migrantih ni zelo visoka, kot je trdil Kangler.

Uspešnost omejevanja okužb je po mnenju Bojane Beović, vodje svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje, odvisno od upoštevanja ukrepov, še posebej pri ljudeh, ki so bili na dogodkih ali območjih s povečanim tveganjem za okužbo. To po njenih besedah ni odvisno od človekove nacionalnosti, je pa verjetnost, da bo okužbo prenesel, večja, če prihaja iz okolja, kjer je zelo veliko okužb.

Trenutno na rdečem seznamu držav s poslabšano epidemiološko situacijo ni Maroka, Pakistana in Afganistana, od koder je bilo letos do konca junija po podatkih policije več kot tri četrtine nezakonitih migrantov, ki so prišli v Slovenijo.

Na NIJZ in generalni policijski upravi med migranti od začetka epidemije še niso zaznali primera okužbe z novim koronavirusom. 

Trditev državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve Franca Kanglerja, da lahko hitro izgubimo drugi »polčas« epidemije, če slovensko mejo nekontrolirano prestopi deset migrantov z novim koronavirusom, ne drži.

 

Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


image-asset.png

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png