Reberšek manipulativno o prepovedi ogrevanja na drva in plin

Avtorica: Tina Geč

 

TRDITVI

»Golobova vlada namerava popolnoma prepovedati ogrevanje stanovanjskih stavb s trdimi gorivi, še posebej lesno biomaso.«


»Vlada bi prepovedala ogrevanje na drva in zemeljski plin.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

facebook


 
 

Lesna biomasa je najpomembnejši obnovljivi vir energije v državi, po podatkih statističnega urada se je leta 2022 z njo ogrevalo 34 odstotkov gospodinjstev. Foto: Tina Kosec/STA

Poslanec NSi Aleksander Reberšek je 5. januarja na facebooku trdil, da namerava vlada popolnoma prepovedati ogrevanje stanovanjskih stavb s trdimi gorivi, še posebej z lesno biomaso. Ob tem je objavil fotografijo kurjenja lesa s komentarjem: »Vlada bi prepovedala ogrevanje na drva in zemeljski plin.«

O domnevni prepovedi ogrevanja na drva in zemeljski plin sta na družbenih omrežjih razpravljala tudi njegova strankarska kolega Matej Tonin in Jernej Vrtovec

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je 7. decembra lani v vladno obravnavo vložilo predlog novele energetskega zakona, ki naj bi uredil prednostno rabo obnovljivih virov in omogočil prehod v nizkoogljično družbo.

Predlog novele v 22. členu predvideva tudi prepoved vgradnje kotlov na zemeljski ali utekočinjen naftni plin v nove stanovanjske zgradbe. Lastniki stavb bi jih sicer smeli vgraditi, če bi za to predložili ustrezno projektno dokumentacijo. 

Na ministrstvu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da med razloge za vgradnjo kotla na zemeljski ali naftni plin sodijo vplivi emisij na kakovost zraka, tal ali okolice ter tehnične omejitve stavbe, kot so tipologija, namen in razpoložljivost bližnjih virov energije. Obstoječi uporabniki plina ga bodo lahko še naprej uporabljali za ogrevanje, so zagotovili.

Predlagana novela zakona za strnjena naselja predvideva, da bodo imeli kot primarni vir ogrevanja prednost pred lesno biomaso drugi obnovljivi in nizkoogljični viri energije, kot so toplotne črpalke. 

Če bo zakon sprejet, bodo morale občine v treh letih od uveljavitve zakona predpisati prednostno uporabo energijskih virov, kot jo določa 22. člen novele. Ta še predvideva, da bodo občine prednostno rabo oziroma omejevanje uporabe energentov lahko določile tudi samo za posamezna območja, stavbe ali objekte.

Po prejemu vprašanj Razkrinkavanja.si in pred odgovorom nanje so na ministrstvu za okolje objavili sporočilo za medije, v katerem so pojasnili, da bo omejitev ogrevanja z lesom veljala le v strnjenih naseljih, kjer je kakovost zraka problematična. Dodali so, da uporabo lesne biomase še naprej spodbujajo zunaj strnjenih naselij ter kot sekundarni vir, denimo za kamin ali kuhanje.

Metodologijo za določitev strnjenega naselja bi po omenjenem členu novele predpisal minister, pri čemer bi upošteval gostoto toplotnega odjema, vrste tehnologij za rabo energije, število prebivalcev oziroma stavb, relief, prevetrenost ali razmere v lokalnem območju. 
Poslansko skupino NSi smo seznanili z ugotovitvami. Odgovor bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Poslanec NSi Aleksander Reberšek je 5. januarja v objavi na facebooku trdil, da namerava vlada popolnoma prepovedati ogrevanje stanovanjskih stavb z lesno biomaso in da bo prepovedala ogrevanje na zemeljski plin.

Predlog energetskega zakona, ki ga je ministrstvo v obravnavo na vladi vložilo 7. decembra lani, kot primarni vir ogrevanja prednostno obravnava druge obnovljive in nizkoogljične vire energije, ne več lesne biomase. Toda omejitev ogrevanja z lesno biomaso bi veljala le za strnjena naselja.

Poleg tega so na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo pojasnili, da bi se za omejitev lahko odločile občine, in sicer na območjih s slabo kakovostjo zraka. Obenem bo uporaba lesa za ogrevanje še vedno dovoljena kot sekundarni vir in v nezgoščenih naseljih.

Trditev, da namerava vlada popolnoma prepovedati ogrevanje stanovanjskih stavb na les, je manipulativna, saj ga namerava omejiti in ne popolnoma prepovedati.

Prav tako je manipulativna trditev, da bi vlada prepovedala ogrevanje na zemeljski plin. Predlog novele sicer predvideva prepoved projektiranja in vgradnje kotlov na zemeljski plin, toda le pri novih stanovanjskih zgradbah. Poleg tega se prepoved ne bi upoštevala, če bi lastnik stavbe potrebo po vgradnji takega kotla ustrezno utemeljil v projektni dokumentaciji.


Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Manipulacija

Objava, ki uporablja točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako da pripeljejo do napačnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.