Znanstveniki niso odkrili, da je raka ustvaril človek

Avtor: Martin Justin

 

TRDITEV

»Šokantno odkritje: Znanstveniki odkrili, da je rak bolezen, ki jo je ustvaril človek!«


OCENI


IZVIRNA OBJAVA

Megasvet.si


 
 

»Z ukrepi primarne preventive bi lahko preprečili najmanj 40 odstotkov najpogostejših rakov,« pravijo na onkološkem inštitutu v Ljubljani. Foto: Tima Miroshnichenko/pexels.com

Spletno mesto Megasvet je 16. januarja 2018 v naslovu poročalo: »Šokantno odkritje: Znanstveniki odkrili, da je rak bolezen, ki jo je ustvaril človek.« Pri tem so se sklicevali na študijo, v kateri so znanstveniki z univerze v Manchestru ugotavljali pojavnost raka v antični Grčiji in starem Egiptu.

Prispevek so na svoji facebook strani vnovič delili 31. decembra lani. Od takrat do konca redakcije je objavo na facebooku delilo 89 uporabnikov.

Študija, na katero se je sklicevalo spletno mesto, je bila leta 2010 objavljena v znanstveni reviji Nature Review Cancer, njena avtorja pa sta predstavila pisne in arheološke dokaze o obstoju rakavih obolenj v stari Grčiji in Egiptu.

Ugotovila sta, da so dokazi o tem glede na sodobno razširjenost raka redki. Obstajajo še druge razlage, zakaj ni dokazov o rakavih obolenjih v antiki, toda po njuni oceni z njimi ni mogoče zadovoljivo pojasniti tako velikega odstopanja v pogostosti raka nekoč in danes.

Kot so povzeli tudi v prispevku na Megasvetu, sta avtorja v sklepni razpravi študije ocenila, da dosedanji dokazi kažejo na precej manjšo pogostost rakavih obolenj v preteklosti glede na danes, kar je morda »povezano z razširjenostjo rakotvornih dejavnikov v sodobni družbi«.

Avtorja nikjer v študiji nista trdila, da raka povzročajo izključno dejavniki, ki jih je ustvaril človek.

V kratkem odgovoru na kritiko študije, ki je bil v isti reviji objavljen leta 2011, sta celo poudarila, da v študiji ne trdita, da je rak povsem človeško ustvarjena bolezen, ampak da redkost te bolezni v daljni preteklosti kaže, da k njeni pogostosti močno prispevajo človekovi posegi v okolje.

Spletno mesto Megasvet se je v prispevku sklicevalo tudi na izjave obeh avtorjev študije, ki jih je leta 2010 v prispevku na svojem spletišču objavila univerza v Manchestru. Prva avtorica A. Rosalie David je med drugim trdila, da »v naravnem okolju ni nič takega, kar bi lahko povzročilo raka. To je bolezen, ki smo jo ustvarili ljudje sami, ko smo spremenili življenjsko slog in onesnažili naravo«.

Kot so za Razkrinkavanje.si pojasnili na onkološkem inštitutu v Ljubljani, je rak splošno ime za skupino različnih bolezni, katerih glavna značilnost je nenadzorovana rast celic. Poudarjajo, da »jasnega in zanesljivega razloga za nastanek raka (še) ne poznamo, pri večini rakov pa gre za sovpliv različnih dejavnikov, ki jim je posameznik izpostavljen skozi daljše obdobje«.

Telo ima lastne obrambne mehanizme za boj proti mutacijam, ki povzročajo nenadzorovano rast celic, so dodali, toda oslabijo ali prekinejo jih lahko dejavniki iz okolja, kot so kemikalije, ki povzročajo raka, kajenje, radioaktivno sevanje, izpostavljanje sončnim žarkom in nekatere okužbe.

Po njihovi oceni bi lahko z ukrepi primarne preventive, kot so odpoved kajenju, zdravo prehranjevanje in izogibanje pretiranemu izpostavljanju soncu, preprečili do 40 odstotkov najpogostejših rakov. Od 5 do 10 odstotkov rakavih obolenj je dednih.

Da so bila rakava obolenja v prejšnjih zgodovinskih obdobjih v primerjavi s sedanjostjo veliko redkejša, so ugotovili tudi avtorji študije, leta 2021 objavljene v znanstveni reviji Cancer. Avtorji so po analizi 143 okostij s šestih srednjeveških pokopališč iz okolice Cambridgea dognali, da je imelo v srednjeveški Angliji od 9 do 14 odstotkov umrlih ob smrti raka.

Za primerjavo avtorji citirajo študijo iz leta 2015, v kateri so ugotovili, da imajo Britanci, rojeni po letu 1960, več kot 50-odstotno tveganje za raka.

Megasvet se javno predstavlja kot portal, ki med drugim objavlja dnevne lokalne in mednarodne novice, vendar spletno mesto, ki ga upravlja samostojni podjetnik Mihael Miholič, ni vpisano v razvid medijev.

Z ugotovitvami o statusu spletnega mesta Megasvet smo seznanili ministrstvo za kulturo, pristojno za inšpektorat za kulturo in medije. Ministrstvo se na naša vprašanja še ni odzvalo. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

Spletno mesto Megasvet smo 15. januarja seznanili z ugotovitvami Razkrinkavanja.si. Sporočili so, da so v skladu z njimi popravili objavo. Naslova niso spremenili, so pa bistveno spremenili vsebino prispevka. Zdaj ne trdijo več, da je raka po ugotovitvah znanstvenikov ustvaril človek, temveč navajajo, da »imajo znanstveniki sedaj dokaze, ki kažejo na to, da sodoben način življenja močno prispeva k razvoju rakavih obolenj«.

Iz prispevka so tudi odstranili citat avtorice študije A. Rosalie David, v katerem je trdila, da v okolju ni nič takega, kar bi lahko povzročilo raka.

Spletno mesto ni posebej označilo popravkov besedila, tako je datum objave še vedno 16. januar 2018.

Z ugotovitvami Razkrinkavanja.si smo seznanili tudi prvo avtorico študije A. Rosalie David. Njen odziv bomo objavili, ko ga bomo prejeli.

 

SKLEP

Spletno mesto Megasvet je 31. decembra 2023 na svoji facebook strani vnovič delilo prispevek z dne 16. januarja 2018, v katerem so v naslovu poročali o »šokantnem odkritju«, da so »znanstveniki odkrili, da je rak bolezen, ki jo je ustvaril človek«.

V takratni objavi so se sklicevali na študijo, leta 2010 objavljeno v znanstveni reviji Nature Review Cancer. Njena avtorja sta ugotavljala, da so bila rakava obolenja v stari Grčiji in Egiptu veliko redkejša, kot so danes, vendar pa nista trdila, da je rak bolezen, ki jo je ustvaril človek.

Kot so za Razkrinkavanje.si pojasnili na onkološkem inštitutu v Ljubljani, znanstveniki jasnega in zanesljivega vzroka za nastanek raka še ne poznajo, a pri večini rakavih obolenj gre za sovpliv različnih dejavnikov, do 10 odstotkov pa jih je dednih.

Trditev, da so znanstveniki odkrili, da je rak bolezen, ki jo je ustvaril človek, ne drži.

Potem ko smo Megasvet seznanili z ugotovitvami Razkrinkavanja.si, so na spletnem mestu popravili vsebino, ne pa tudi naslova prispevka. Ker naslov ne odraža več vsebine prispevka, smo ga označili še za klik vabo.


Klik vaba

Objava, katere naslov nima prave podlage v besedilu, na katero se nanaša. Njen namen je pritegniti pozornost bralcev s senzacionalnim naslovom, ki obljublja vsebino, ki je v članku dejansko ni. Klik vabe so namenjene pridobivanju klikov, ki za izdajatelja pomenijo vir oglaševalskih prihodkov.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.


Posodobitev, 23. 1. 2023

Po objavi se je odzvalo ministrstvo za kulturo, pristojno za inšpektorat za kulturo in medije. Pojasnili so, da so Megasvet in podobni spletni portali »elektronske publikacije v smislu prvega odstavka 115. člena zakona o medijih«. Ker Megasvet v nasprotju z zakonom ni vpisan v razvid, bodo uvedli inšpekcijski nadzor, v katerem bodo zavezanca najprej opozorili na nepravilnosti in določili rok za njihovo odpravo.