Sredstva inštitutu Danes je nov dan na podlagi razpisa prejšnje vlade

Avtorica: Petra Jerič

 

TRDITEV

»Ko je zalivalo hiše, je ministrstvo 'Mukijevemu' inštitutu nakazovalo 34 tisočakov.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv.si


 

Prejšnji minister za javno upravo Boštjan Koritnik je novembra 2021 s 47 nevladnimi organizacijami, tudi inštitutom Danes je nov dan, podpisal pogodbe o sofinanciranju projektov na področju digitalne preobrazbe. Foto Nebojša Tejić/STA

Portal Nova24tv.si je 23. avgusta poročal, da je ministrstvo za javno upravo inštitutu Danes je nov dan, katerega sodelavec in soustanovitelj je Filip Muki Dobranić, avgusta nakazalo 34.139,08 evra. Trdili so, da se je ministrstvu z nakazilom, »ko je zalivalo hiše«, torej v času avgustovskih poplav, »izredno mudilo«, a razlogov za domnevni časovni pritisk niso opisali, zato te trditve ni mogoče neodvisno preveriti.

Inštitut Danes je nov dan je po podatkih aplikacije za prikaz porabe javnega denarja Erar od ministrstva za javno upravo 4. avgusta v dveh nakazilih prejel skupno 34.139,08 evra. Kot smo poročali avgusta lani, se nevladne organizacije, kot je inštitut Danes je nov dan, financirajo tudi prek javnih razpisov, ki jih objavi ministrstvo, pristojno za določeno področje. 

Ministrstvo za javno upravo je pojasnilo, da je z inštitutom leta 2021, torej v mandatu prejšnje vlade, sklenilo pogodbo na podlagi javnega razpisa za digitalno preobrazbo nevladnih in prostovoljskih organizacij ter povečanje vključenosti njihovih uporabnikov v informacijsko družbo v obdobju 2021–2023. Na razpisu je bilo izbranih 47 nevladnih organizacij.

Skladno s pogodbo, katere kopijo je Razkrinkavanju.si posredoval inštitut, ministrstvo sofinancira projekt »Odprti računi: S transparentno porabo sredstev do večjega zaupanja in vključenosti javnosti«, ki ga Danes je nov dan izvaja v konzorciju z društvom Organizacija za participatorno družbo, zvezo društev Mladinski center Postojna in zavodom Servis 8.

Na razpisu je ministrstvo konzorciju dodelilo 193.930,57 evra, od tega so jih doslej nakazali 122.326,47. Na ministrstvu so pojasnili, da mora inštitut vsake štiri mesece predložiti zahtevke za izplačilo, v katerih mora z vsebinskim in finančnim poročilom dokazovati napredek glede na zastavljene cilje projekta. 

Maja Cimperman z inštituta Danes je nov dan je za Razkrinkavanje.si pojasnila, da lahko za vsako štirimesečno obdobje zaprosijo za predplačilo, ob koncu poročevalskega obdobja pa ministrstvo izplača razliko med poročanimi stroški in predplačilom. 

Dodala je, da je ministrstvo inštitutu 4. avgusta nakazalo 14.256,10 evra kot razliko med poročanimi stroški in predplačilom za obdobje od januarja do aprila letos, 19.882,98 evra pa kot predplačilo za stroške, ki so nastali v obdobju od maja do avgusta letos. 

Danes je nov dan sicer prejme sredstva za vse partnerje konzorcija, tako so večji del avgustovskih sredstev prenakazali partnerjem.

Po pojasnilih ministrstva bo konzorcij razvil tri odprtokodne digitalne aplikacije, katerih namen bo spodbujanje večje in trajne finančne transparentnosti nevladnih organizacij. Aplikacija za prikazovanje in vizualizacijo finančnega poslovanja nevladnih organizacij je že vzpostavljena, drugi dve pa bosta vzpostavljeni do konca leta, so sporočili.

Poleg inštituta Danes je nov dan je ministrstvo 4. avgusta na podlagi omenjenega javnega razpisa prav tako nakazalo Rdečemu križu Slovenije 8.823,12 evra in Transparency International Slovenija 21.133 evrov.

Sanacija posledic poplav iz javnih sredstev

Vlada je 5. avgusta humanitarnima organizacijama Rdeči križ Slovenije in Slovenska Karitas namenila skupno 10 milijonov evrov za pomoč prebivalcem na prizadetih območjih, 10. avgusta pa je s potrditvijo predloga rebalansa proračuna za odpravljanje posledic poplav in pomoč prizadetim namenila dodatnih 520 milijonov evrov. 

Konec avgusta je vlada v obravnavo državnemu zboru vložila tudi predlog zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, s katerim bi prebivalce na prizadetih območjih med drugim oprostili plačila elektrike in zemeljskega plina. Predlog prav tako predvideva povišanje solidarnostne pomoči, za katero lahko zaprosijo.

Rebalans proračuna in interventni zakon je državni zbor potrdil na seji 31. avgusta. 

Predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen je 9. avgusta na obisku v Sloveniji zagotovila, da bo komisija Sloveniji iz solidarnostnega sklada EU do konca leta 2024 zagotovila 400 milijonov evrov, od tega naj bi 100 milijonov prejela letos.

Portal Nova24tv.si smo seznanili z ugotovitvami, pri čemer smo uredništvu pomotoma posredovali tudi delovno oceno trditve, za kar smo se kasneje opravičili. Na portalu se na naša vprašanja vsebinsko niso odzvali, direktor Nove hiše Boris Tomašič je pretežno odgovoril z vprašanji, kot so »ali ste pridobili dokumentacijo«, »ali je bil projekt izveden« in »ali ministrstvu verjamete zgolj na besedo«. Novinarki je grozil tudi s prijavo »Google Ireland in evropskim institucijam«.

 

SKLEP

Portal Nova24tv.si je 23. avgusta poročal o dobrih 34 tisoč evrih, ki jih je ministrstvo za javno upravo v začetku avgusta nakazalo inštitutu Danes je nov dan. Kot so poudarili v naslovu, je ministrstvo sredstva nakazalo med poplavami, ki so v tistem času prizadele Slovenijo, v prispevku pa so trdili, da se mu je z nakazilom »izredno mudilo«. 

Po podatkih Erarja je ministrstvo za javno upravo 4. avgusta inštitutu Danes je nov dan nakazalo 34.139,08 evra, na ministrstvu pa so pojasnili, da je šlo za plačilo po programu javnega razpisa iz leta 2021, ki poteka do konca leta 2023. 

S potrditvijo predlaganega rebalansa proračuna je vlada sicer za odpravljanje posledic poplav namenila dodatnih 520 milijonov evrov, do konca leta 2024 pa bo Slovenija po zagotovilih predsednice evropske komisije Ursule von der Leyen iz solidarnostnega sklada EU prejela 400 milijonov evrov. 

Trditev, da je ministrstvo inštitutu Danes je nov dan nakazalo javna sredstva, ko so se prebivalci Slovenije spoprijemali s poplavami, je manipulativna. Dobrih 34 tisoč evrov, ki jih je ministrstvo nakazalo inštitutu 4. avgusta, je ta prejel na podlagi javnega razpisa iz leta 2021.

 

Etično obvestilo: Oštro z inštitutom Danes je nov dan sodeluje pri treh projektih, ki niso povezani s projektom Razkrinkavanje.si in pri katerih avtorica tega prispevka ne sodeluje. Prispevek je bil skladno z Oštrovim etičnim kodeksom, ki določa tudi proaktivno razkrivanje navideznih nasprotij interesov, pripravljen neodvisno od inštituta in njegovih članov.


Manipulacija

Objava, ki uporablja točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako da pripeljejo do napačnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.