V lažnem videu zlorabili identiteto in podobo Borisa Cavazze
Avtor: Aljaž Primožič
TRDITEV
»Slаvni igrаlес рriроvеdujе, kаkо jе zаrаdi tаblеt skоrаj kоnčаl nа invаlidskеm vоzičku – in kаkо gа jе krеmа dr. Еrikа Вrесljа роstаvilа nа nоgе.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Boris Cavazza je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da je bil nad posnetkom s facebooka »izjemno negativno presenečen«. Foto: USZS/STA
Facebook stran Great Wall Golf Club je 20. junija objavila videoposnetek domnevnega izseka iz oddaje Tarča na Televiziji Slovenija, objavo pa pospremila s pripisom: »Slаvni igrаlес рriроvеdujе, kаkо jе zаrаdi tаblеt skоrаj kоnčаl nа invаlidskеm vоzičku – in kаkо gа jе krеmа dr. Еrikа Вrесljа роstаvilа nа nоgе.«
Na videoposnetku voditeljica oddaje Erika Žnidaršič napove izpoved igralca Borisa Cavazze, češ da je ta ostro nastopil proti skupini farmacevtov, »potem ko so poskušali prepovedati metodo zdravljenja, ki jo je razvil zdravnik Erik Brecelj«.
Med napovedjo Cavazzeve izjave so na videoposnetku vidni njegove fotografije in domnevni posnetek s sojenja, na katerem naj bi fizično obračunal s farmacevti. Igralca na eni izmed fotografij spremljata policista.
V izpovedi Cavazza pove, da so mu zdravniki »postavili diagnozo artritis in utesnitev živcev v ledvenem delu hrbtenice«, le zaradi Brecljeve formule pa lahko danes spet živi brez bolečin. Video se zaključi z zvočnim posnetkom intervjuja, v katerem Brecelj govori o prepovedi prodaje kreme, ki jo je ustvaril.
Domnevni izsek iz oddaje si je do zaključka redakcije ogledalo 22 tisoč uporabnikov facebooka. Objavo je všečkalo 79 uporabnikov, delilo pa jih jo je deset. Objava sicer vključuje tudi neaktivno povezavo do spletnega mesta za nakup domnevne kreme.
S pregledom preteklih epizod oddaje Tarča in drugih spletnih vsebin smo izsledili izvirne kontekste štirih kadrov, prikazanih na videoposnetku. Kadru z voditeljico Eriko Žnidaršič smo ustreznico našli v epizodi Tarče o medvrstniškem nasilju, ki je bila na sporedu 3. aprila letos. Prizor pretepa na sodišču, ki se predvaja med napovedjo Cavazzeve izpovedi, pa prikazuje incident, ki se je lani zgodil v gruzijskem parlamentu.
Zaslonski posnetek izseka iz analiziranega videoposnetka. Vir: facebook
Zaslonski posnetek pretepa v gruzijskem parlamentu. Vir: AFP News Agency/youtube
Kader z Borisom Cavazzo izvira iz videoposnetka, ki je bil 19. februarja 2019 objavljen na facebook strani projekta Bodi dober, bodi kul. V njem igralec otrokom svetuje, kako naj ravnajo v življenju. Izsek pogovora z Erikom Brecljem pa je iz epizode podkasta vladnega urada za komuniciranje GOVSI, ki je bila objavljena 6. junija letos. Brecelj je v podkastu predstavil svoj pogled na slovensko zdravstvo.
Kot so na zdravniški zbornici pojasnili v sporočilu za javnost iz septembra 2023, v katerem so opozorili na primer zlorabe identitete zdravnika Breclja v lažnem oglasu, je ta »specialist splošne in abdominalne kirurgije«, njegovo strokovno področje pa je kirurgija v onkologiji. Diagnozo revmatoidnega artritisa postavi zdravnik družinske medicine, potrdi pa internist revmatolog.
Strokovna skupina za analizo globokih ponaredkov (Deepfakes Analysis Unit – DAU), ki deluje v okviru mednarodnega združenja za boj proti napačnim informacijam in manipulacijam z umetno inteligenco (Misinformation Combat Alliance), je za Razkrinkavanje.si preverila verodostojnost videoposnetka.
“To je klasičen primer zdravstvenih napačnih informacij.”
»To je klasičen primer zdravstvenih napačnih informacij,« so sklenili pri DAU. Ugotovili so veliko verjetnost, da je video plod umetne inteligence. Orodje za zvočno analizo posnetkov, ki so ga uporabili pri analizi, je denimo pokazalo, da 83 odstotkov zvoka v njem odstopa od značilnosti človeškega govora.
Pri analizi vizualnih elementov videoposnetka so zaznali značilnosti digitalne manipulacije, kot so nenaravna črnina v Cavazzevih ustih, spreminjanje oblike in barve njegovih zob ter nihanje barve ustnic. Opozorili so še na nenaravne, ponavljajoče se gibe voditeljičinih rok.
Tudi Mladen Borovič, predavatelj na mariborski fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI), je za Razkrinkavanje.si potrdil, da gre v tem primeru »zagotovo za posnetek, ki je globoki ponaredek«.
Med drugim je opozoril na fotografijo Cavazze s policistoma, na kateri igralčev obraz in obraza policistov delujejo nenaravno in pastelno, kar je pripisal digitalni obdelavi. Poleg tega na policijskih uniformah ni oznak slovenske policije, emblemi na njih pa so neberljivi.
Zaslonski posnetek izseka iz analiziranega videoposnetka. Vir: facebook
Po Borovičevi oceni je »Cavazzeva izpoved zelo dober globoki ponaredek, saj se njegove kretnje, premiki ustnic in govor na posnetku zelo dobro usklajujejo, kar daje vtis pristnosti«. Kot je pojasnil, je bil ta del videa najverjetneje ustvarjen z uporabo številnih video- in avdioposnetkov Cavazze, ki so javno dostopni, glede na to, da je igralec.
Za najbolj očiten znak nepristnosti videoposnetka je Borovič označil del videa, ki prikazuje intervju z zdravnikom Brecljem. Ta se namreč začne s kratkim kadrom, v katerem intervjuvančev govor, mimika in gibanje ustnic niso usklajeni, nadaljuje pa z zamegljenim zaslonom.
“Vse, prav vse, so si izmislili in mi v usta položili besede, ki jih nikoli nisem izrekel.”
Orodja za ustvarjanje video- in avdiovsebin postajajo vse bolj izpopolnjena, kar močno otežuje prepoznavanje njihove pristnosti, zato bi bilo nujno uvesti jasno označevanje vsebin, ustvarjenih z umetno inteligenco, ter okrepiti izobraževanje ljudi o njihovem prepoznavanju, je še poudaril.
Boris Cavazza je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da je bil ob ogledu posnetka, v katerem so ga izrabili za prodajo tablet, izjemno negativno presenečen. »Vse, prav vse, so si izmislili in mi v usta položili besede, ki jih nikoli nisem izrekel.«
Dodal je, da je umetna inteligenca – bolj slabo, pa vendar – sestavila neverjetno zgodbo. Ob tem je izrazil ogorčenje nad pomanjkljivo regulacijo tovrstnih zlorab: »Ker to je noro. Noro, kaj vse si privoščijo. Brez sramu. In očitno tudi brez kazni.«
Facebook stran Great Wall Golf Club, voditeljico oddaje Tarča Eriko Žnidaršič in dr. Erika Breclja smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odzive bomo objavili, ko jih prejmemo.
S K L E P
Facebook stran Great Wall Golf Club je 20. junija objavila videoposnetek, ki prikazuje izsek iz oddaje Tarča na Televiziji Slovenija, objavo pa pospremila s pripisom: »Slаvni igrаlес рriроvеdujе, kаkо jе zаrаdi tаblеt skоrаj kоnčаl nа invаlidskеm vоzičku – in kаkо gа jе krеmа dr. Еrikа Вrесljа роstаvilа nа nоgе.«
V videu o domnevnem sodnem procesu med igralcem Borisom Cavazzo in farmacevtskimi podjetji zaradi prepovedi prodaje kreme proti artritisu, ki naj bi jo razvil zdravnik Erik Brecelj, nastopa tudi voditeljica Tarče Erika Žnidaršič. Video vključuje izjave in fotografije igralca, sklene pa se z intervjujem z dr. Brecljem.
Za štiri kadre iz videoposnetka smo našli ustreznice v njihovem izvirnem kontekstu, pri čemer nobena ni bila vsebinsko povezana s posnetkom, objavljenim na facebooku. Analiza strokovne skupine za analizo globokih ponaredkov je potrdila, da je bil video ustvarjen z umetno inteligenco. Več kot 80 odstotkov zvoka v njem ne ustreza značilnostim človeškega govora, med vizualnimi elementi pa na nepristnost kažejo Cavazzeva obrazna mimika in voditeljičine nenaravne kretnje.
Tudi po mnenju Mladena Boroviča s FERI gre »zagotovo za posnetek, ki je globoki ponaredek«. Na to denimo kaže fotografija Cavazze s policistoma, na kateri so obrazi oseb videti nenaravno in pastelno.
Boris Cavazza je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da so si v videu »vse izmislili in mu v usta položili besede, ki jih nikoli ni izrekel«.
Objavo po metodologiji Razkrinkavanja.si označujemo za lažno.
Lažna objava
Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.