Detektor premoženja: Garaža ministra Jevška, ki je zrasla v panonsko hišo
Samo Demšar, Meta Gantar
—
Upravna enota Murska Sobota je leta 2021 tedanjemu murskosoboškemu županu in današnjemu ministru za kohezijo Aleksandru Jevšku izdala dovoljenje za gradnjo manjše delno odprte garaže z nadstreškom. Dobro leto pozneje je na mestu predvidene garaže zrasel za slabo polovico prevelik objekt, ki spominja na panonsko hišo.
Ilustracija: Istvan David
Na vzhodu Slovenije, v bližini slovensko-madžarske meje, leži zaselek Filovski Gaj. Del parcel v njem ima od leta 2014 zaradi vinogradniške tradicije in ohranjenih vinskih kleti status kulturnega spomenika lokalnega pomena. Med njimi so tudi parcele – ene redkih brez vinogradov na tem območju – na katerih si je minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek, nekdanji murskosoboški župan, uredil počitniško hišo.*
Od njegovega doma v Murski Soboti je oddaljena le dobrih dvajset minut vožnje. Ob njej vsaj od sredine leta 2022 stoji objekt, ki bi moral biti ꞌgaražaꞌ, a je v živo videti kot še ena, manjša hiša s slamnato streho, ometana z ilovico in prebeljena z apnom.
Tlorisne skice, ki so del projektne dokumentacije tega objekta, prikazujejo načrte za delno odprto garažo z nadstreškom. Vendar je ob Oštrovem terenskem ogledu kazalo, da stavba odstopa od skic, pa tudi od drugih postavk, določenih v gradbenem dovoljenju.
Gradbeni inšpektorat doslej ni uvedel inšpekcijskega postopka. Pojasnili so, da »zadeva po prioritetah dela še ni prišla na vrsto za obravnavo«.
Primerjava tlorisnih skic in zgrajenega objekta. Foto: zajem zaslona dokumenta UE Murska Sobota in Oštro
Kako smo iskali in našli
Novinarji Oštra smo se v Filovski Gaj odpravili letos spomladi, ko smo v okviru projekta Detektor premoženja posodabljali podatke o premoženju ministrov in drugih političnih funkcionarjev.
Podatke o Jevškovem premoženju smo prvič objavili maja 2023 ob objavi projekta. Tedaj so Oštrovi novinarji identificirali zgolj enostanovanjsko hišo v Murski Soboti, ki jo imata v lasti minister in njegova žena. Jevšek je bil sicer eden izmed sedmih ministrov, ki niso vsebinsko odgovorili na novinarska vprašanja o njihovem premoženju.
Spletni medij Forbes pa je avgusta lani opozoril na obstoj še ene ministrove nepremičnine. Ko so na podlagi podatkov iz Detektorja premoženja poročali o nepremičninah članov vlade, jim je ministrstvo za kohezijo pojasnilo, da imata zakonca Jevšek v lasti tudi vikend v Filovcih, naselju v občini Moravske Toplice.
Informacijo smo na Oštru potrdili, ko smo pregledali več sto javno dostopnih podatkov o objektih v Filovcih. Aleksander Jevšek in njegova žena sta od leta 2011 oziroma 2015 solastnika počitniške hiše in šestih okoliških parcel, ki so bile v občini Moravske Toplice razglašene za kulturni spomenik lokalnega pomena.
Satelitski posnetki kažejo, da na ministrovih parcelah v Filovcih poleg počitniške hiše stoji še en objekt, za katerega smo ugotovili, da bi glede na izdano gradbeno dovoljenje moral biti delno odprta garaža z nadstreškom, a spominja na panonsko bivalno hišo v dveh etažah.
Po podatkih spletnega portala geodetske uprave ꞌgaražaꞌ ni vpisana v kataster nepremičnin. Razteza se čez štiri Jevškove parcele, ki po namembnosti spadajo med kmetijska zemljišča.
Na levi počitniška hiša, katere solastnika sta zakonca Jevšek, desno stavba, ki naj bi bila zgolj garaža. Foto: Oštro
Gradnja predvidene garaže se je glede na zgodovinske satelitske posnetke aplikacije Google Earth začela med februarjem in junijem 2021, najverjetneje aprila 2021. Takrat je murskosoboška upravna enota Jevšku, ki je bil še župan Murske Sobote, izdala dovoljenje za gradnjo garaže s površino 30,4 kvadratnega metra, vendar ne na štirih, temveč na treh parcelah.
Dodatna parcela, na katero so objekt ꞌrazširiliꞌ, je v večinski lasti zakoncev Jevšek, osmina pa je v lasti tretje osebe, ki bi se morala strinjati z gradnjo na tem zemljišču, vendar sodeč po gradbenem dovoljenju tega ni storila.
Prav tako v določenem roku ni priglasila udeležbe v postopku izdaje gradbenega dovoljenja za gradnjo garaže na sosednjih treh parcelah. Toda v tem primeru se je po tedaj veljavnem gradbenem zakonu štelo, da se strinja z nameravano gradnjo na sosednjih treh parcelah.
Gradnja je bila končana junija 2022, v času, ko je Jevšek župansko funkcijo zamenjal za vodenje vladne službe za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, ki se je pozneje preoblikovala v ministrstvo.
Upoštevanje gradbenega dovoljenja prosto po Jevšku
Murskosoboška upravna enota je za Oštro potrdila, da bi površina strehe objekta, za katerega so izdali gradbeno dovoljenje, morala biti 57 kvadratnih metrov. Po projekcijah dveh različnih aplikacij za merjenje površin objektov na satelitskih posnetkih pa površina strehe zgrajenega objekta meri od 93 do 101 kvadratni meter, torej za slabo polovico več, kot je dovoljeno.
Čeprav bi enostaven objekt oziroma garaža morala biti glede na gradbeno dovoljenje zgolj pritlična, lahko mansardno okno nakazuje, da je zgrajena v dveh etažah. V občinskem prostorskem načrtu za Moravske Toplice je gradnja garaže dovoljena na zemljiških parcelah, pod pogojem, da na sosednji parceli stoji osnovni objekt oziroma v tem primeru počitniška hiša. Stavbe manjših mer morajo biti pritlične, enoetažne in ne smejo biti namenjene prebivanju.
Gradbeno dovoljenje za Jevškovo ꞌgaražoꞌ je še določalo, da mora investitor osem dni pred začetkom gradnje upravni enoti prijaviti začetek gradnje, po zaključku pa poskrbeti za evidentiranje objekta v katastru stavb.
Na upravni enoti so pojasnili, da investitor ni prijavil začetka gradnje po gradbenem dovoljenju, izdanem za tri parcele. Za četrto parcelo, na katero sega objekt, pa sploh niso prejeli zahtevka za gradbeno dovoljenje.
Po 98. členu gradbenega zakona, ki je veljal v času gradnje objekta ob Jevškovi počitniški hiši, se investitorja kot posameznika, ki naroči gradnjo brez pravnomočnega gradbenega dovoljenja ali ne prijavi začetka gradnje, kaznuje z globo od tisoč do tri tisoč evrov.
Eden od dveh sodnih izvedencev gradbene stroke, s katerima smo govorili, je povedal, da investitorji pogosto ne prijavijo začetka gradnje. Na inšpektoratu za naravne vire in prostor, pri katerem deluje gradbena inšpekcija, so nam pojasnili, da ne vodijo evidence, koliko inšpekcijskih postopkov so uvedli na podlagi kršitev 98. člena gradbenega zakona.
Gradbeno dovoljenje za tri Jevškove parcele je določalo še, da mora investitor poskrbeti za evidentiranje novozgrajenega objekta v katastru stavb, česar prav tako ni storil. Na geodetski upravi (Gurs) so pojasnili, da so obravnavani objekt, ki ob zaključku naše redakcije še vedno ni bil vpisan v kataster nepremičnin, že zaznali z optično prepoznavo sprememb objektov. Ta postopek vsako leto izvedejo na podlagi letalskih posnetkov in drugih prostorskih baz, vsakokrat na približno tretjini ozemlja Slovenije. Lastnika objekta bodo skladno z zakonom o katastru nepremičnin pozvali k vpisu, so dodali.
“Na upravni enoti so pojasnili, da investitor ni prijavil začetka gradnje po gradbenem dovoljenju, izdanem za tri parcele. Za četrto parcelo, na katero sega objekt, pa sploh niso prejeli zahtevka za gradbeno dovoljenje.”
Vendar po 95. členu omenjenega zakona katastrski vpis podatkov o stavbah, ki nimajo predpisanih dovoljenj, še ne pomeni, da so te stavbe legalne. Kot so dodatno pojasnili na Gursu, je vpis stavbe lahko le »indikator za nadaljnje postopke pristojnih služb«. Med njimi je gradbena inšpekcija, na katero smo prva novinarska vprašanja naslovili že v začetku aprila.
Jevšek je moral pred izdajo gradbenega dovoljenja pridobiti tudi kulturnovarstveno mnenje mariborske območne enote zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKDS). Kot so pojasnili za Oštro, so ga izdali za tri parcele, na katerih je bila projektna dokumentacija za garažo usklajena s pogoji gradnje v Filovskem Gaju kot kulturnem spomeniku lokalnega pomena. Dodatnih pogojev za gradnjo niso predpisali.
ZVKDS je v izdanem mnenju opozoril še, da je poseg oziroma gradnja dovoljena v obsegu in na način, kot je bil določen v predloženi projektni dokumentaciji. Za četrto parcelo, na kateri stoji novozgrajeni objekt, izdano kulturnovarstveno mnenje ne velja. Po prejemu naših informacij so napovedali »terenski ogled stanja« na obravnavanem območju.
Na potezi je gradbeni inšpektorat
Po pojasnilu drugega sodnega izvedenca gradbene stroke za Oštro je treba pred presojo, ali gre za povsem nelegalen objekt ali pa zgolj za objekt, ki ni skladen z gradbenim dovoljenjem, preveriti lokacijsko informacijo oziroma namensko rabo parcele, podatke o dejanski gradnji in gradbeno dovoljenje ter urbanistične pogoje, pod katerimi je bilo dovoljenje izdano.
Zaradi gradnje objekta ob ministrovem vikendu, ki bi moral biti garaža z nadstreškom, a je ꞌzraselꞌ v hiško, inšpektorat za naravne vire in prostor pri gradbeni inšpekciji še ni uvedel inšpekcijskega postopka. Kdaj bodo to storili, niso hoteli napovedati. »Inšpektorat lahko kadarkoli prejme novo prijavo, ki zaradi svoje narave zahteva prednostno obravnavo,« so se ob našem julijskem poizvedovanju izognili konkretnemu odgovoru. Kot smo že navedli, smo prva vprašanja o Jevškovem primeru nanje naslovili aprila.
“Po proučitvi prijave je bilo ugotovljeno, da gre za sum gradnje, ki ni skladna z izdanim gradbenim dovoljenjem, in da gabariti zgrajenega objekta presegajo dimenzije iz gradbenega dovoljenja.”
So pa naše poizvedbe odstopili v preučitev še inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo ter inšpektoratu za kulturo in medije. Objekt je namreč zgrajen na kmetijskih zemljiščih, ki so obenem tudi kulturni spomenik lokalnega pomena.
Kmetijski inšpektorat je ugotovil, da dimenzije zgrajenega objekta presegajo mere, določene v gradbenem dovoljenju. Presodili so, da gre za sum gradnje, ki ni skladna z izdanim gradbenim dovoljenjem, a ker presoja in nadzor nad gradnjo objektov ne sodita v njihovo pristojnost, temveč v delovno področje gradbenega inšpektorata, so postopek ustavili.
Na inšpektoratu za kulturo in medije so potrdili, da so v obravnavani zadevi začeli inšpekcijski postopek, vendar še ni zaključen. O ugotovitvah nas bodo obvestili.
Po 66. členu gradbenega zakona, ki je veljal v času gradnje Jevškove ꞌgaražeꞌ, so sicer dopustna manjša odstopanja od gradbenega dovoljenja, a le pod vrsto pogojev: da spremembe gradnje niso takšne, da bi bilo mnenje pristojnih organov drugačno od prvotnega; da gradnja ne posega v zemljišča, ki niso določena v gradbenem dovoljenju; da zunanje mere objekta niso spremenjene za več kot 0,3 metra; da so izpolnjene bistvene zahteve, ki so veljale v času gradbenega dovoljenja; in da se ne spremenita bistvo in namembnost objekta.
Ob odstopanjih, ki presegajo naštete omejitve, mora investitor pridobiti spremenjeno ali novo gradbeno dovoljenje.
Minister Aleksander Jevšek je v skopem odzivu na novinarska vprašanja Oštra dejal, da so po njegovem prepričanju vsi objekti v Filovskem Gaju postavljeni zakonito. »O inšpekcijskem postopku sem obveščen in v njem aktivno sodelujem. Vsa pojasnila bom podal v okviru tega postopka,« je dodal.
Drugih podatkov o svojem premoženju, zabeleženih v Detektorju premoženja, ni komentiral.
*Popravek, 28. 7. 2025: V prvotni verziji članka smo uporabili izraz 'postavil'. Leta 2013 sta bili obnovljeni fasada in streha stavbe, ki ministru Jevšku služi kot počitniška hiša. Stavba je bila leta 2011, ko je postal njen solastnik, že zgrajena.