Več kot tretjina objav v letu 2020 ni držala


Matej Zwitter

Novinarji Oštrovega projekta Razkrinkavanje.si so letos analizirali 117 medijskih objav, izjav in drugega javnega izjavljanja. Največ jih ni držalo, sledile so neutemeljene izjave in polresnice.

Foto: Matej Povše

Foto: Matej Povše

Ekipa projekta Razkrinkavanje.si je tudi v letu 2020 nadaljevala s preverjanjem trditev v medijih, na družbenih omrežjih in drugje v javnem prostoru, posebno pozornost pa smo namenili izjavam politikov in drugih oseb z družbeno močjo. Tako smo že januarja objavili prve vsebine v posebni rubriki Parlamentarka, septembra pa smo posebne rubrike Razkrinkavanja.si dopolnili še z EUformatorko, v kateri se osredotočamo na objave z evropskimi dimenzijami.

Toda epidemija covida-19 je močno zaznamovala tudi delo Razkrinkavanja.si, tako smo prvo trditev na to temo – šlo je za lažno objavo – preverjali že februarja. Istega meseca je Nova24TV.si poročala o prvem primeru covida-19 v Sloveniji, kar je bila lažna novica. Prvi primer smo registrirali 4. marca. Do konca leta smo se posebej osredotočali na objave in izjave, povezane z epidemijo, za katere smo ocenili, da je njihovo preverjanje v interesu javnosti in javnega zdravja.

Do 30. decembra smo preverili 117 medijskih objav in izjav. Skladno z metodologijo Razkrinkavanja.si in po neodvisnem preverjanju dejstev smo v 35 odstotkih primerov ugotovili, da izjave ne držijo.

Bralci so se v letu 2020 v največjem številu odzvali na preverjanje trditve iz videa televizijskega voditelja Marka Potrča, ki je trdil, da povprečno zdravih ljudi covid-19 ne ogroža nič bolj kot podobni virusi, ki jih poznamo že od nekdaj, denimo gripa.

Na podlagi pogovorov s strokovnjaki za infektologijo in mikrobiologijo smo ugotovili, da izraz »povprečno zdrav« v medicini ne obstaja. Prav tako je po razpoložljivih podatkih stopnja smrtnosti zaradi covida-19 v primerjavi z gripo petkrat večja, zato Potrčeva trditev ni držala.

V videoposnetku je še dejal, da 80 odstotkov obolelih za covidom-19 bolezen preboli kot rahel prehlad in da »število testov povečujemo, da povečamo število okuženih na papirju«. Tudi ti dve trditvi ne držita.

Podrobneje: Stopnji smrtnosti zaradi gripe in covida-19 sta neprimerljivi

 
potrc.jpg

Na drugem mestu med preverjanimi objavami so bile neutemeljene izjave, pri katerih argumentacija ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Takšnih je bilo 24 objav, oziroma 20,5 odstotka, po številu bralcev pa je izstopala analiza več trditev premiera Janeza Janše iz govora v državnem zboru 7. aprila.

Janša je trdil, da je Litva epidemijo razglasila že 28. februarja, kar ne drži, saj Litva ni razglasila epidemije, je pa 26. februarja razglasila izredno stanje, da bi se odgovorne institucije lahko bolje pripravile na morebitno širjenje novega koronavirusa.

Poleg tega se je po Janševih besedah tiste, ki so zahtevali pravočasno ukrepanje za zajezitev virusa, obtoževalo, da sejejo paniko, kar da je neodgovorno in kriminalno dejanje »spregledanja in celo razširjanja nevarnosti«. Kot smo ugotovili, je bil ta očitek neutemeljen.

Janševo izjavo, da se je virus pospešeno širil z nogometnih spektaklov v Italiji in Španiji, zaradi česar naj bi umrlo na desettisoče ljudi, pa smo označili za neutemeljeno. 

Podrobneje: Premier v govoru o stanju v državi nizal neutemeljene trditve

 
jansa.jpg

Kot kaže letošnje delo ekipe Razkrinkavanja.si, je bila slovenska javnost pogosto izpostavljena tudi polresnicam. Oceno siva cona, s katero označujemo objave, ki držijo le delno, je dobilo 16 objav (13,7 odstotka).

Od teh je med bralci najbolj odmevala trditev voditeljice oddaje Odmevi na Televiziji Slovenija Rosvite Pesek, da je med slovensko osamosvojitveno vojno umrlo 12 slovenskih vojakov, 183 je bilo ranjenih, jugoslovanska vojska pa da je ubila tudi 22 civilistov, med njimi dva novinarja. Drži, da sta bila ubita dva novinarja, uradnih podatkov o vseh žrtvah desetdnevne vojne pa ni.

Podrobneje: Končnih uradnih podatkov o številu vseh žrtev v vojni za Slovenijo ni

 
zrtve.jpg

Med objavami, ki smo jih analizirali letos, jih je 14 držalo, najbolj brano preverjanje pa je zadevalo trditev aktivistično-hekerske skupine Anonymous na twitterju, da spletni portal Nova24TV.si »trenutno preiskujejo v zvezi s kršitvami GDPR, saj javnosti niso obvestili o podatkih, ki so jih zbirali, ter jih niso zaščitili, kot določa zakon«. 

To je skupina na twitterju sporočila 3. septembra, potem ko je 28. avgusta objavila podatke o komentatorjih in administratorjih spletnega mesta Nova24tv.si. V uradu informacijskega pooblaščenca so za Razkrinkavanje.si potrdili, da so proti Novi24tv.si uvedli inšpekcijski postopek, ki še ni končan.  

Podrobneje: Na portalu Nova24TV.si inšpekcija zaradi suma protizakonitega ravnanja z osebnimi podatki

 
anonymous.jpg

Letos je bilo v korpusu besedil, ki smo jih preverjali na Razkrinkavanju.si, 10 lažnih objav oziroma 8,6 odstotka. To so vsebine, ki niso le neresnične, temveč smo med preverjanjem ugotovili, da so bile ustvarjene z namenom zavajanja in napačnega obveščanja javnosti.

Po številu bralcev je izstopala objava, v kateri smo preverili izvor in verodostojnost fotografije, ki naj bi prikazovala kapsulo ameriške vojske s »protokolom za iztrebljanje s covidom-19«. S spletnimi orodji in s pomočjo strokovnjakov za forenziko smo ugotovili, da gre za fotomontažo.

Podrobneje: Fotografija kapsule, ki naj bi vsebovala covid-19, je fotomontaža

 
kapsula.jpg

Tudi pri najbolj brani objavi, ki smo jo označili za manipulacijo, je šlo za fotomontažo. Objavljena je bila 25. junija na facebook strani skupine Rumeni jopiči. Administratorji so namreč tam objavili fotografijo s protestnega shoda »rumenih jopičev«, na kateri so – kot je pokazala analiza – z rokava enega izmed protestnikov izbrisali napis »Thor Steinar«. To je znamka oblačil, priljubljena med pripadniki neonacističnega gibanja.

Podrobneje: S fotografije »rumenih jopičev« izbrisano ime neonacistične znamke oblačil

Letos smo sicer zaznali deset manipulativnih objav, v katerih so avtorji uporabili znane in točne podatke, vendar so jih pojasnjevali na zavajajoč način, tako, da so pripeljali do netočnih ali nepravilnih zaključkov.

 
jopici.jpg

Trditve, ki jih preverjamo, na Razkrinkavanju.si izbiramo izključno na podlagi javnega interesa po celovitem in verodostojnem obveščanju, pri čemer posebno pozornost namenjamo izjavam in objavam tistih, ki v družbi uživajo ugled in so vplivni. Po neodvisnem preverjanju trditve ovrednotimo na temelju javno objavljene metodologije.

Celovitost in verodostojnost dela v Oštrovem projektu Razkrinkavanje.si je letos potrdila tudi mednarodna zveza za preverjanje dejstev (International Fact-Checking Network, IFCN). Novembra je Oštro postal prvi slovenski verificirani podpisnik kodeksa IFCN.

 
 

Projekt Razkrinkavanje.si smo letos razširili z dvema posebnima rubrikama, Parlamentarko, v kateri se osredotočamo na izjave poslancev in drugih v državnem zboru, in EUformatorko, v kateri se ukvarjamo s trditvami, ki imajo evropske razsežnosti. Drugo finančno podpira tudi predstavništvo evropske komisije v Sloveniji.

Med 35 objavami v rubriki Parlamentarka jih skoraj polovica (17) ni držala, sledile pa so jim neutemeljene (9), resnične (5) in manipulativne izjave (3). V rubriki EUformatorka smo preverjali sedem trditev, med katerimi sta bili dve neutemeljeni, dve sta držali, dve nista držali, pri eni pa je šlo za manipulacijo.

 

 
 
 
zvizgac_banner.png
 
Guest User